گرمایش-بخار

:: زیارت امام رضا(ع) :: امام رضا(ع)

سایت افغانستان

افغانستان

::

خط مستقیم :

051-38472536

دیگ بخار دیگ آبگرم دیگ روغن داغ

تجهیزات استخر

چرا زلال سازی آب دیگ بخار اهمیت دارد؟

on . Posted in بويلر و ديگ بخار

جلوگیری از تشکیل و رشد کریستالهای نامحلول در داخل دیگ بخار

هرچند مقدار رسوبات داخل ديگ بخار به علت به‌سازي داخلي كم است اما برای اینکه از تشكيل و رشد كريستال‌هاي نامحلول و تجمع آنها در داخل دیگ جلوگیری شود بهتر است به آب ماده پراكنده كننده اضافه شود در صورتیکه براي رشد لجن مانعي وجود نداشته باشد در جاهايي كه سرعت جريان آب كم می باشد لجن ایجاد شده و باعث جلوگیری از چرخش آب مي شود. در فشارهاي بالا و در اثر حرارت لجن داخل لوله هاي به صورت پخته می شود و رسوبات متخلخلي ایجاد می شود كه باعث خوردگي داخلي ديگ بخار مي‌شوند.

 

راه حل های موجود برای زلال سازی


سالهاي زيادي از تركيبات آلي كه تشكيل محلولهاي کلوئيدي مي‌دهند استفاده مي‌كردند، اما با توسعه و بهبود پليمرهاي آلي سنتزي با كارايي زياد از آنها براي پراكنده كردن رسوبات غير محلول استفاده می شود . ازجمله پراكنده كننده‌هاي آلي طبيعی تانين‌ها هستند كه يك توده متراكم و غير چسبنده با كربنات كلسيم و هيدروكسيد منيزيم تشكيل مي دهندو از طريق بلودان متناوب از ديگ بخار حذف مي شوند. تانين همچنين از انعقاد ذرات كلوئيدي توسط الكتروليتها جلوگيري مي كند و آنها به صورت يك بسته احاطه مي شوند.

 

چگونه لجن ایجاد شده در داخل دیگ بخار را از بین ببریم؟


ليگنين هاي سولفونه كه از واكنش خمير چوب با بي سولفيت سديم ایجاد می شوند، براي پراكنده كردن اكسيدهاي آهن و فسفاتها مناسب و از نظر اقتصادي مقرون به صرفه هستند. همچنين از ذرات كلوئيدي محافظت مي كنند و با پوشش دادن اين گونه ذرات يك محلول كلوئيدي شفاف بوجود می آورند.برای بهسازي لجن از ترکیبات دیگری نیز استفاده می شود که عبارتند از نشاسته، كوئبراكو، پيروگالول، آلگنيات سديم و مانورونات سديم. عملي كه اين پراكنده كننده ها انجام مي‌دهند معلق نگه داشتن نمك‌هاي نامحلول فسفات‌هاي كلسيم و منيزيم است تا به آنها اجازه رسوب در نواحي انتقال حرارت ندهند.

 


دو نوع پليمر آنيونيك (پلي الك تروليتها) كه عبارتند از پلي اكلريلات و پلي متااكريلات مي باشند و در ديگ هاي بخار با ذرات غير قابل حل تركيب شده، وارد واكنش سطحي مي شوند و از رشد پلي‌اكلريلاتها جلوگيري می نمایند . در فشارهاي حدود 90-600 پلي متااكريلاتها عمل مي‌كنند و هر دو اين پليمرها از پراكنده كننده هاي آلي طبيعي بهتر مي‌باشند.

مطالب مرتبط:

مشکلات ناشی از کم آبی دیگ بخار

کاربرد و نحوه عملکرد سپریتور در دیگ بخار چیست؟

حلال مناسب در اسیدشویی دیگ بخار

google plus mboiler linkedin mboiler facebook mboiler