اهمیت دیگ بخار استاندارد

ديگ بخار ظرفیت متوسط مدل MSB2

استفاده از دیگ بخار استاندارد

اهمیت دیگ بخار استاندارد

اهمیت دیگ بخار استاندارد به این دلیل است که استفاده از دیگ بخار استاندارد در ظرفیت های ۳ تن بخار ، ۵ تن بخار و ۱۰ تن بخار در صنایع مختلف و علی الخصوص در صنایع غذایی بسیار رایج می باشد. با توجه به مشکلاتی که استفاده از دیگ بخار غیر استاندارد در صنایع مختلف بوجود آورده، توجه به استاندارد بودن دیگ های بخار از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

دیگ بخار دستگاهی است که سبب تولید بخار با فشار های بالا می گردد و این دستگاه ها از لحاظ کیفیت ساخت بسیار مهم می باشند.

نکته مهم:

بر اساس قوانین دولتی استفاده از دیگ بخار مشروط بر استاندارد بودن آن گردیده است و خریداران دیگ بخار با کیفیت های غیر استاندارد مجرم شناخته می شوند.

مطلب پیشنهادی: دانلود استاندارد دیگ بخار

انفجار دیگ بخار غیر استاندارد

تاریخ حوادث بسیار زیادی را برای دیگ های بخار غیر استاندارد رقم زده است که متاسفانه سبب انفجارهای مهیبی گردیده است که باعث ایراد خسارت های مالی و جانی بی شماری شده است. در همین خصوص هر روزه شاهده اخبار ناگواری از اقصی نقاط جهان هستیم . مطالعه مقالات زیر که با تاسف اخبار مربوط به حوادث ناگوار در این زمینه می باشد اهمیت دیگ بخار استاندارد و استفاده از آن در صنایع مختلف را بیشتر مشخص می کند:

حادثه ناگوار انفجار دیگ بخار در شیراز جان دو نفر را گرفت

انفجار دیگ بخار در بنگلادش با ۱۵ کشته ده ها مجروح

پالایشگاه شازند اراک در سال ۹۳ بیش از ۲۳ حادثه را پشت سر گذاشت

۸ سازنده دیگ بخار غیراستاندارد توقیف شد

وظیفه خریداران دیگ بخار

کوتاهی برخی از کارفرمایان و یا خریداران در بررسی مدارک شرکت های تولید کننده دیگ بخار و یا استفاده از دیگ های بخار بی کیفیت استوک و دست دوم سبب رشد چشمگیر تولید کنندگان و فروشندگان دلال و غیر مجاز گردیده است

امروزه هر مشتری باید برای خرید خود به دلایل بسیار واضح حداقل کیفیت و ایمنی را مد نظر قرار دهد. پس لازم است در هنگام سفارش و خرید دیگ بخار مدارک و استانداردهای لازم را از فروشنده درخواست نمایید تا در آینده با پشیمانی مواجه نشوید.

مطلب پیشنهادی: بازرسی بویلر و دیگ بخار بر اساس استاندارد BS-5500

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 4 =