مشکلات دیگ بخار در سیستم حرارت مرکزی ساختمان

مشکلات دیگ بخار،Boiler problems

امروزه ساختمانهای زیادی برای تامین آب گرم و ایجاد گرمایش در فصل سرد به سیستم حرارت مرکزی متکی هستند. ممکن است این سوال برای خیلی از مالکان ساختمان پیش بیاید که این سیستم ها چگونه کار می‌کنند. هرچند ساکنان ساختمان در بیشتر موارد نیازی به دانستن جزییات عملکرد دیگ بخار ندارند اما باید موارد کلی برای حفظ کارائی آن و عملکرد موثر سیستم حرارت مرکزی را بدانند. همچنین با مشکلات دیگ بخار آشنا باشند.

در این جا برخی از مشکلات دیگ بخار بیان شده است:

عدم تهیه آب گرم یا گرم نکردن منزل

یکی از رایج ترین و مهمترین مشکلات دیگ بخار در سیستم های حرارت مرکزی عدم تهیه آبگرم مناسب یا گرمایش مورد نظر می باشد. این مشکلات دلایل زیادی می‌توانند داشته باشند. از قبیل خرابی دریچه دیگ بخار، گرفتگی و فشردگی هوا، خرابی و مشکل ترموستات و یا پایین آمدن سطح آب بویلر می باشد.

نشتی دیگ بخار و چکه

موارد زیادی ممکن است باعث بروز نشتی در دیگ بخار باشد از جمله این موارد می‌توان اتصالات شل، فشار آب بالا و یا معیوب شدن یکی از بخش های دیگ بخار را نام برد.

ایجاد سرو صدا در دیگ بخار

یکی دیگر از مشکلات دیگ بخار ایجاد سروصدا می باشد و به چند دلیل ممکن است این اتفاق رخ دهد. مهمترین دلیل هوا گرفتن سیستم است که باعث بوجود آمدن صداهای عجیب و غریب مثل سوت زدن، یا کوبیدن می شود. از آنجا که هواگرفتن سیستم میتواند موجب پدیده خوردگی دیگ بخار و رادیاتورها هم باشد باید این مشکل به سرعت برطرف شود. همچنین صدای سیستم ممکن است در اثر کم شدن ارتفاع آب، کم شدن فشار آب دیگ بخار یا عملکرد بد پمپ رخ داده باشد.

خاموش شدن شمعک مشعل دیگ بخار

به احتمال زیاد دلیل این مشکل شکستن ترموکوپل است و یا دستگاه حساس به دما می باشد. شمعک همچنین ممکن است بدلیل آسیب دیدن خود شمعک از کار افتاده باشد.

کم شدن فشار

دلایل متداول کم شدن فشار دیگ بخار عبارتند از:

۱. آسیب دیدن شیر تخلیه فشار

۲. فشار سنج روی دیگ به درستی کار نمی کند

۳. رادیاتورهای شما پر از هوا است

۴. لوله های وصل شده به دیگ بخار به طور صحیح لحیم و نصب نشده اند

۵. مبدل حرارتی ترک خورده است

۶. قطعات داخلی فرسایش یافته و اکنون در حال نشت هستند

۷. دیافراگم محفظه انبساط تخریب شده است

یخ زدن لوله های اتصالات

تمام دیگهای چگالشی، دارای لوله میعاناتی هستند که آب اسیدی را که ناشی از گازهای زاید است، به بیرون از دیگ بخار منتقل می کنند. این لوله ها در معرض خطر یخ زدگی در ماه های زمستان هستند. در فصل زمستان و هنگام هوای بسیار سرد اگر سیستم گرمایش مرکزی ساختمان شما بدرستی کار نمی‌کند ممکن است لوله های اتصال دیگ بخار یخ زده باشند.

رادیاتورها گرم نمی شوند

گرم نشدن رادیاتورها، 19/5000 Radiators do not heat up

اگر رادیاتورهای شما به طور صحیح گرم نمی شوند، مهم است که بررسی کنید کدام قسمت از رادیاتور کار نمی کند. یکی از علائم و نشانه های عملکرد نامطلوب بویلر میتواند کارنکردن درست رادیاتور باشد. تنظیم رادیاتور باعث میشود که مقدار مناسب آب گرم به هر رادیاتور برسد تا  گرما یکنواخت توزیع شود.

بالای رادیاتور ها گرم نمیشوند

اگر رادیاتورها به درستی گرم نمی شوند، یا گرمای موجود در رادیاتورها یکنواخت نیست، معمولاً نشانگر این است که دورن رادیاتور هوا وجود دارد. با استفاده از شیر تخلیه رادیاتور، هواکش هوا را باز کنید. هنگامی که هوا تخلیه شود و آب شروع به جریان کند، گرما در رادیاتور پراکنده می شود. این کار را روی هر رادیاتوری که وجود دارد انجام دهید.

وسط و بالای رادیاتورها گرم نمی شوند

این مشکل دیگ بخار مربوط به جمع شدن لجن در سیستم گرمایش مرکزی شما است. این لجن باعث آسیب به تمام قسمت های سیستم گرمایش از جمله پمپ ها، مبدل های حرارتی و حتی رادیاتورها می شود.

اگر حتی پس از تخلیه، متوجه شدید رادیاتور سرد است اما لوله ها داغ هستند، احتمالاً مشکل، ایجاد لجن میباشد. برای رفع این مشکل، رادیاتورهایی که لجن ساخته اند را تعویض کنید.

خاموش شدن دیگ بخار

دلایل زیادی برای این مشکل ممکن است وجود داشته باشد از جمله فشار کم آب، مشکل ترموستات، یخ زدن و انجماد لوله ها یا مشکل در رساندن سوخت به مشعل .

علت رخ دادن این مشکلات می تواند وجود هوا در سیستم یا خرابی پمپ باشد.

در زمان برنامه ‎ریزی شده گرمایش صورت نمی‌پذیرد یا سیستم خاموش می‌شود

سیستم حرارت مرکزی طبق برنامه کار نمی‌کند، بدون هشدار خاموش می‌شود یا به دمای معینی نمی رسد. این موارد ممکن است در اثر استفاده از ترموستات قدیمی یا معیوب ایجاد شده باشد.

شعله پیلوت بیرون میزند

از مشکلات دیگ بخار میتوان به بیرون زدن شعله پیلوت اشاره کرد. از آنجا که این موضوع مربوط به گاز است، می تواند بسیار خطرناک باشد

مواردی که ممکن است باعث ایجاد این مشکل شوند عبارتند از:

  1. کربن به مرور زمان ایجاد می شود و این می تواند شعله پیلوت را مسدود کند
  2. اگردر هوای بیرون باد باشد می تواند وارد دودکش شود و این موضوع می تواند باعث شود شعله پیلوت خارج شود
  3. ترموکوپل ممکن است معیوب باشد

سر و صداهایی شبیه کتری

شنیدن صدای عجیب و غریب شبیه به وقتی که یک کتری در حال جوش است، به این دلیل است که  آهک یا لجن روی مبدل حرارتی بویلر شما جمع شده است. هنگامی که این رسوبات در دیگ بخار شما ایجاد می شوند، می توانند جریان آب درون مبدل حرارتی را محدود کنند. آب را بیش از حد گرم کنند و باعث جوشاندن و بخار شدن آن شوند و صداهایی شبیه کتری ایجاد کنند.

این مشکل بیشتر در مکانهایی که آب سخت دارند به وجود می آید. این رسوبات باعث می شوند دیگ بخار شما به خوبی کار نکند و در نتیجه می تواند عمر دستگاه را کوتاه کند.

کنترل های دیگ بخار درست کار نمی کنند

یکی از  مشکللات دیگ بخار که ما با آن روبرو می شویم، کنترل هایی است که به درستی کار نمی کنند.

این مشکل می تواند مربوط به ترموستات و تایمر مکانیکی باشد.

مشکلاتی که در این صورت با آن مواجه خواهید شد:

  1. دیگ بخار شما روشن و خاموش می شود
  2. درجه حرارت بسیار گرمتر یا سردتر  از آن است که در ترموستات نشان می دهد
  3.  ترموستات عمل نمی کند
  4.  ترموستات یا تایمر مکانیکی سر و صدا ایجاد میکند
  5.  شیرهای رادیاتور مطابق تنظیم آنها دما را افزایش یا کاهش نمی دهند
  6.  آب خیلی گرم است

در بسیاری موارد جایگزین کردن کنترل های دیگ بخار بسیار ارزان تر از تعمیر آنهاست.

مطالب پیشنهادی:

روش های عیب یابی و رفع عیب مشعل های گازی

بررسی و تحلیل علل خرابی در ساختمان یک دیگ بخار (بویلر بخار) و تجهیزات

۱۵ راه افزایش کارایی دیگ بخار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + هفده =