بررسی هزینه های تولید بخار-قسمت اول

در صنعت امروز، هزینه تولید انرژی از اهمیت بالائی برخوردار است. هزینه های تولید بخار یکی از مهمترین هزینه ها در صنعت می باشد. در این مطلب و دو مطلب بعدی با نام بررسی هزینه های تولید بخار به بررسی کامل آن خواهیم پرداخت.

راندمان بویلرها

یک بویلر و دیگ بخار مدرن معمولا با راندمانی بین ۸۰ تا ۸۵ درصد کار خواهد نمود . لوله های توزیع بخار بعد از دیگ و بویلر تا مصرف کننده ها نیز مقداری انتقال حرارت به محیط بیرون خواهند داشت که با عایق کاری مناسب کم تر از ۵% کل انرژی بخار تولیدی می باشد.

انرژی موجود در آب بلودان دیگ بخار قابل بازیافت بوده و از بخار فشار پائین حاصل در کاربردهای گرمایشی استفاده مجدد می گردد و کندانس کل مجموعه به مخزن تغذیه بویلر بر خواهد گشت . با نصب اکونومایزر در دیگ های بخار ، راندمان کلی تا ۸۷% قابل افزایش است. این میزان کمتر از راندمان ۱۰۰% در سیستم های گرمایشی الکتریکی است ولی هزینه های شاخص بهره برداری از هر دو سیستم باید مقایسه شود.

اجزاء سایت های بخار از راندمان بالائی برخوردار می باشند. تله های بخار فقط اجازه تخلیه کندانس را داده و بخار را به سیستم بخار برمی گردانند . بخار فلاش ناشی از کندانس با استفاده از ظروف فلاش (Flash Vessel) قابل بازیافت و استفاده است.

بررسی هزینه های تولید بخار در کشور انگلستان:

جدول زیر نشان دهنده قیمت انواع سوخت ها در انگلستان در سال ۲۰۰۱ می باشد.

سوخت

اندازه سایت مصرف

کننده بخار

قیمت سوخت در سال ۲۰۰۱ در انگلستان برحسب پوند

زغال سنگ (پوند بازاهرتن) کوچک

متوسط

بزرگ

۵۵.۴۹

۴۶.۰۴

۳۳.۵۸

سوخت سنگین(پوند بازا هر تن) کوچک

متوسط

بزرگ

۱۴۲.۷۳

۱۳۶.۱۵

۱۱۹.۵۴

گازوئیل (پوند بازا هرتن) کوچک

متوسط

بزرگ

۲۳۰.۴۸

۲۲۴.۶۱

۲۰۴.۳۰

kWh برق (پنس بازاهر) کوچک

متوسط

بزرگ

۴.۸۹

۳.۶۱

۲.۷۶

kWh گاز (پنس بازا هر) کوچک

متوسط

بزرگ

۱۱۰

۰.۹۸

۰.۷۸

 

ادامه مطلب در قسمت دوم مقاله

مطالب مرتبط :

مثال واقعی بررسی هزینه های تولید بخار – قسمت دوم

بررسی هزینه های تولید بخار – قسمت سوم

!

! کپی ممنوع * استفاده از مطالب این سایت فقط با ذکر نام منبع بلامانع می باشد * کپی ممنوع !

انواع دیگ های(بویلرهای) بخار مشهد بویلر انواع دیگهای(بویلرهای)روغن داغ مشهد بویلر انواع دیگ های(بویلرهای) آبگرم(آبداغ)-دیگ فولادی مشهد بویلر بخارشوی-کارواش-تجهیزات موتورخانه-روغن حرارتی-هیتر هوای گرم فیلترشنی-مبدل حرارتی-سختی گیر-موگیر و صافی-منبع کوئل دار مقاللات تخصصی بویلر(دیگ بخار)-نرم افزارهای تخصصی-استانداردهای فنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × پنج =