مثال واقعی بررسی هزینه های تولید بخار – قسمت دوم

جهت درک بهتر مثال واقعی بررسی هزینه های تولید بخار در این قسمت بصورت دقیق بیان شده است . بررسی تعویض سیستم بخار یک بیمارستان در انگلستان

مثال واقعی بررسی هزینه های تولید بخار :

تصمیم به تعویض سیستم بخار بیمارستان UK WEST COUNTRY :

در سال ۱۹۹۰، بیمارستانی در غرب کشور انگلستان تصمیم به تعویض سیستم قدیمی بار بیمارستان با سیستم آب داغ جدید گرفت و چند دیگ ابگرم گازسوز اضافه نمود. اگر چه سیستم های جدید بخار کاملا مدرن و پر راندمان هستند، ولی گاها سیستم های قدیمی دچار مشکلاتی هستند که کاربر را به تصمیم گیری در مورد تازه سازی سیستم یا تعویض آن وا می دارد .

بودجه مالی در نظر گرفته شده در عرض سه سال ۵۷/۲ میلیون پوند بوده است. با مشاوره با متخصصین فنی بیمارستان دیده شد به جای تغییر سیستم به آب داغ، تنها با صرف بودجه ۲/۱ میلیون پوند در طول ده سال می توان کل سیستم بخار موجود دیگ ها، لوله ها و مبدل های حرارتی را تعویض و تازه سازی نمود. همچنین مشکلات این کار بسیار کم تر از تعویض کل سیستم بوده و به تخصص کمتری نیازمند است . در واقع حرکت به سمت سیستم آبداغ (HTHW) هزینه ای بالغ بر ۲/۱ میلیون پوند بیشتر از تازه سازی سیستم بخار موجود داشت.

دلایل اولیه جهت تعویض کل سیستم بخار بدین شرح بود:

-هزینه تعمیرات و بهره برداری از سیستم آب داغ پائین تر از سیستم بخار انگاشته می شد.

-سیستم بخار موجود، دیگ ها و لوله ها احتیاج به تعویض داشتند.

هزینه تعمیرات جهت سیستم های بخار شامل مبدل ها، تله های بخار، شیرهای فشار شکن، سیستم سختی گیری و آماده سازی آب ورودی و همچنین تعویض لوله های کندانس بوده و هزینه های بهره برداری شامل آماده سازی اب، هزینه تهیه آب، پرسنل مستقر در موتور خانه، اتلاف حرارتی مبدل ها، بلودان دیگ و تله ها بود. هزینه تقریبی سالیانه بهره برداری از سیستم اب داغ بجای بخار در نگاه اول در جدول زیر مشخص شده است .

سیال حامل انرژی بخار آب داغ دما بالا
سوخت ۲۴۵۰۰۰ ۱۸۰۰۰۰

۳۷۵۰۰

نیازبه حضور دائم اوپراتور ۵۷۰۰۰ ۰
نگهداری ۷۷۰۰۰ ۴۰۰۰۰
عملیات شیمایی آب ۸۰۰۰ ۰
آب ۴۰۰ ۱۰۰
برق ۹۰۰۰ ۱۲۰۰۰
قطعات یدکی ۱۰۰۰۰ ۵۰۰۰
کل ۴۰۶۴۰۰ ۲۷۴۶۰۰

دلایل اولیه دیگر جهت استفاده از بویلرهای آبی جداگانه:

-اتلاف اولیه خطوط اصلی و کلکتورها کاهش می یابد.

-اندازه دیگ ها کوچکتر خواهد بود.

با نگاه اولیه به هزینه های عنوان شده در بالا به نظر می رسد سیستم اب داغ مناسب تر از سیستم بخار می باشد. سیستم اب داغ جدید هزینه ای خرید اولیه بالغ بر ۱۹۵۳۰۰۰ پوند بعلاوه هزینه سالیانه ۲۷۴۶۰۰ پوند (جهت تعمیرات و نگهداری ) را به سیستم تحمیل می کرد و تمام این هزینه جهت کاهش هزینه های تعمیرات و نگهداری سیستم بخار بمیزان ۱۳۰۰۰۰ پوند در سال بود.

جهت ادامه مطلب به قسمت بعدی مقاله مراجعه شود.

مطالب مرتبط :

بررسی هزینه های تولید بخار-قسمت اول

بررسی هزینه های تولید بخار – قسمت سوم

! کپی ممنوع * استفاده از مطالب این سایت فقط با ذکر نام منبع بلامانع می باشد * کپی ممنوع !

انواع دیگ های(بویلرهای) بخار مشهد بویلر انواع دیگهای(بویلرهای)روغن داغ مشهد بویلر انواع دیگ های(بویلرهای) آبگرم(آبداغ)-دیگ فولادی مشهد بویلر بخارشوی-کارواش-تجهیزات موتورخانه-روغن حرارتی-هیتر هوای گرم فیلترشنی-مبدل حرارتی-سختی گیر-موگیر و صافی-منبع کوئل دار مقاللات تخصصی بویلر(دیگ بخار)-نرم افزارهای تخصصی-استانداردهای فنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × یک =