مبدل حرارتی صفحه ای صنعتی

مبدل حرارتی صفحه ای صنعتی

مختصری در خصوص مبدل حرارتی صفحه ای صنعتی :

مبدل حرارتی صفحه ­ای، نوعی از مبدل حرارتی است که عموما از تعداد زیادی صفحات چیندار از جنس فولاد ضد زنگ تشکیل شده است. این صفحات توسط واشرهای پلیمری از هم جدا گشته اند و درون یک قاب فولادی قرار گرفته اند. اجزای اصلی تشکیل دهنده­­­ مبدل حرارتی صفحه ای شامل قاب، صفحات و واشرها می باشد.

صفحات که سطح تبادل حرارت را تشکیل می دهند، توسط پیچ و مهره بین دو صفحه­ ی فولادی محکم شده اند. ساختار این مبدل های حرارتی به گونه ای است که امکان باز کردن صفحات برای بازرسی و تمیز کردن آنها را فراهم آورد. هر صفحه دارای یک واشر است که وظیفه­ ی آن آب بندی صفحه و تامین شبکه انتقال سیال در مجموعه ­­ی صفحات است .

مبدلحرارتی صفحه ای اساسا” به دلیل سادگی در نصب و با توجه به نیازهای صنایع غذائی در دهه ۱۹۳۰ ابداع گردیدند و طراحی های بهینه تر از آن در اوایل دهه ۱۹۶۰ با تکامل موثرتر.

دسته صفحات، مونتاژ اجزا و مواد بهینه تر برای ساخت واشرهای مورد استفاده در این نوع مبدل ها کارآمدتر از گذشته مورد بازبینی قرار گرفت و موارد استفاده از آنها به تمامی صنایع راه پیدا کرد و توانست از رقیب خود (مبدل های لوله ای-پوسته ای ) پیشی بگیرد .

مبدل های صفحه ای واشردار اصولا متشکل از تعدادی صفحات نازک با سطح چین دار و یا موج دار می باشند که جریان سیال گرم و یا سرد را از هم جدا می کنند. و این صفحات دارای قطعاتی در گوشه‌ها هستند و به نحوی چیدمان شده اند که دو سیال عامل سرد و گرم بصورت یک در میان، در بین صفحات جریان دارند.

برخی ازمزایای مبدل حرارتی صفحه ای صنعتی :

مبدل حرارتی صفحه ای صنعتی

  • وجود تنوع در طراحی صفحات و چیدمان شیارها و سایز و زوایا
  • سطح انتقال حرارت با توجه به امکان در تغییر تعداد صفحات و شکل بندی ان براحتی قابل وصول می باشد .
  • انتقال حرارت بهینه که بدلیل درهم بودن جریان و کوچکی قطر هیدرولیکی برای هر دو سیال عامل دارای ضریب انتقال حرارت بزرگ می باشند .
  • باتوجه به فشردگی صفحات سطح انتفال حرات به حجم ارزشمند است .
  • اتلاف حرارت بسیار ناچیز دارند و نیاز به عایقکاری ندارند.
  • در حالت خراب واشر لاستیکی دو سیال تحت هیچ شرایطی مخلوط نمی گردند .
  • مبدل های حرارتی صفحه ای بدلیل توربولانس جریان، درصد بسیار کمی رسوب گذاری می شود .

مبدل های صفحه ای بصورت ویژه ای فشرده هستند و در نرخ انتقال حرارت حرارت مشابه فضای محدودتری در مقایسه با مبدل های لوله دارد ضمن اینکه حجم کم و وزن کمتر و به طبع آن هزینه های کمتر در ساخت و بهره برداری و نگهداری را به همراه دارد. البته این نوع مبدل مانند همه تجهیزات صنعتی دارای محدودیتهائی هستند.

 

دریافت فرم سفارش مبدل صفحه ای
تصاویر از کارخانه و مبدل های حرارتی صفحه ای تولید شده
برخی از کاربردهای صنعتی مبدل های صفحه ای cette page
مختصری درباره شرکت تولید کننده مبدل صفحه ای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × چهار =