توزیع و تهویه فضای استخر

توزیع و تهویه فضای استخر

امروزه در استخرها سیستم مکانیکی تهویه (اجباری) تصویر۱-۱ ، برای فضای پیرامونی کاسه استخر بدلیل مقدار بالای رطوبت و مواد شیمیایی (گاز کلر)موجود در هوا بطور مستقیم پیش بینی می گردد.

اما در مواردی حجم هوای محیط استخر می تواند برای تهویه توالت ها و دوش ها نیز به کار رود ، اما بهتر است که از این روش استفاده نشود و این محیط ها دارای سیستم تهویه مستقل باشند.

تصویر ۲-۱ کانال تهویه مستقل توالت ها را نشان میدهد که پس از بهره برداری، بخاطر پاره‌ای از مشکلات بعدا نصب شده است.

محاسبه دبی هوای تخلیه و تخمین ظرفیت اگزاست فن ها - تهویه فضای استخر

در رختکن ها دریچه تخلیه را در ارتفاعی نزدیک کف تعیین می کنند تا جمع آوری و بیرون راندن بوهای نامطبوع به طور سریعتر انجام گیرد. برخلاف محیط استخر ، رختکن ها و اطاق های اداری باید دارای فشار مثبت بوده که برای تحقق این امر سیستم تهویه فضای استخر به طور جداگانه نیاز است.

برای کارایی بیشتر از استخر می توانید از تجهیزات استخر استفاده کنید. این تجهیزات شامل:

پمپ، فیلتر شنی، منبع کویل دار، مبدل گرمایی و … می باشد.

تهویه اجباری هوای فضای استخر موجب تحمیل بار حرارتی بر روی دستگاه های گرمایشی در طول فصل زمستان می شود. چنانچه قبلا گفته شد، سیستم تهویه فضای استخر (فن ها) سهم زیادی

در محاسبه بار گرمایشی ساختمان به خود اختصاص می دهد، بویژه آنکه سیستم های تهویه مطبوع استخر برای استفاده ۱۰۰% هوای تازه جهت رطوبت زدایی استفاده می شوند.

مبدل گرمایی یا (حرارتی)

در واقع مبدل گرمایی(حرارتی) سیستمی جهت انتقال حرارت بین دو یا بیش از دو سیال (مایع / گاز) می باشد. مبدل های حرارتی در هر دو فرایند سرمایش و گرمایش به کار گرفته می شوند. سیال های جاری در مبدل ها، عمدتاً به منظور جلوگیری از اختلاط

توسط دیواره جامدی از یکدیگر جدا می شوند و البته در انواع بخصوصی از مبدل های حرارتی این امکان نیز وجود دارد که جریان های سیال مستقیماً با هم در تماس باشند.

مبدل حرارتی منبع کویل دار یا منبع کویلی نوع ساده تر از مبدل های حرارتی پوسته و لوله می باشد. از منابع کویل دار برای تولید و ذخیره آبگرم مصرفی در مصارف خانگی، تجاری و صنعتی سبک و نیمه سنگین استفاده می شود.

منبع کوئلی

مخزن کویلی از یک استوانه فلزی ایستاده یا افقی بستگی به فضای موتورخانه، دو عدد عدسی محدب در بالا و پایین و یک یا چند رشته کویل دار تشکیل شده است. قیمت منبع کویل دار پارامتری وابسته به ظرفیت ، کیفیت بدنه ، جنس و مقدار کویل ها و … می باشد .

کاربرد دیگ بخار در استخر

دیگ بخار به دلایل مزایا و کاربرد آن در صنایع مختلف استفاده می شود و نیز از تجهیزات و لوازم استخر،سونا و جکوزی می باشد. کاربرد دیگ بخار در استخر برای تامین بخار سونا می باشد.

کاربرد دیگ بخار در استخر

تعیین ظرفیت سیستم تهویه فضای استخر

عوامل مهمی که لازم است در تعیین ظرفیت سیستم تهویه فضای استخر در نظرگرفته شود بشرح ذیل خلاصه می شود:

  • برطرف کردن رطوبت
  • تامین هوای تازه جهت تنفس افراد حاضر
  • جلوگیری از پدیده تعریق ویا کاهش اساسی آن
  • جلوگیری از انتشار قابل ملاحظه بوهای نامطبوع

البته در نظر گرفتن نقش تعیین کننده چهار عامل مذکور برای محاسبه دقیق هوای تازه تا حدی مشکل است ، جریان هوایی که در اثر اگزاست هوای داخل به خارج ایجاد می شود ، باید به اندازه ای باشد که توانایی بیرون راندن بخار حاصل از تبخیر سطحی آب استخر و سطوح پیرامونی آن را داشته باشد.

آنچه توصیه می شود مقدار ۲تا۴ بار تعویض هوا در ساعت می باشد.

جدول زیر دفعات تعویض هوا را برای فضاهای آبی مشخص میکند:

نوع فضا

دفتر

استخرباتماشاچی

استخربدون تماشاچی

رختکن

سرویس بهداشتی

دفعات تعویض هوا

۳

۴تا۶

۲تا۴

۴

۵

از آنجائیکه در استخرهای سرپوشیده انتخاب دفعات تعویض هوا در تعیین سرعت هوای ورودی (تازه) و خروجی (نامطبوع) نقش مهمی دارد، دقت در انتخاب ظرفیت دستگاههای تهویه شرایط مطلوبی را برای شناگران فراهم می آورد.

سرعت هوا در ارتفاع ۴/۲ متر بالای کف اطراف استخر نباید از (FPm)25 یا۷/۵(m/min) بیشتر باشد. در منطقه شیرجه استخر، سرعت هوا باید در تمام نقاط فضایی که شیرجه زن حرکت می کند کمتر از مقدار فوق باشد.

در استخرهایی با محل مجزای تماشاچی، سرعت هوا می تواند تا۴۰ یا(FPm)50 معادل(۱۲تا۱۵(m/min) در محل نشستن تماشاچی ها افزایش پیدا کند ، مگر اینکه محل نشستن تماشاچی ها در جایی باشد که شناگران نیز حضور دارند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در صنایع دما بخار مشهد در ارتباط باشید.

۰۵۱۳۸۴۷۲۵۳۶ – ۰۹۳۸۸۰۳۷۴۴۰

منبع : کتاب طراحی نگهداری تاسیسات مکانیکی آبی(استخر-سونا-جکوزی)

! کپی ممنوع * استفاده از مطالب این سایت فقط با ذکر نام منبع بلامانع می باشد * کپی ممنوع !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + 7 =