محاسبه ظرفیت دی اریتور

ظرفیت دی اریتور چگونه محاسبه می شود؟

جهت تعیین ظرفیت دی اریتور لازم است بدانید ظرفیت بویلر شما چه مقدار است. یعنی اگر در پروژه ای ظرفیت بویلر بخار شما برابر با ۵ تن در ساعت باشد، آنگاه باید ظرفیت دی اریتور خود را نیز به میزان ۵ تن در ساعت انتخاب کنید. اما با این تفاوت که ظرفیت دی اریتورها بر مبنای پوند در ساعت شناسایی و دسته بندی می شود.

کیلوگرم در ساعت * ۲.۲ = پوند در ساعت

یعنی به عبارتی داریم:

۵ تن در ساعت = ۵۰۰۰ کیلوگرم در ساعت

۵۰۰۰* ۲.۲=۱۱۰۰۰ پوند در ساعت

پس اگر می خواهید دی اریتور خود را سفارش گذاری کنید لازم است به سازنده اعلام کنید که ظرفیت دی اریتور شما برابر با ۱۱۰۰۰ پوند در ساعت باید باشد.

اما کار به اینجا ختم نمی شود. همانطور که می دانید بخشی از بخار خروجی دیگ بخار به منظور اکسیژن زدایی و افزایش دما باید در دی اریتور مصرف شود. هرچه قدر دمای آب ورودی به دی اریتور پایین تر باشد بخار بیشتری در آن باید مصرف شود. هرچه میزان کندانس برگشتی یک پروژه بیشتر باشد به همان نسبت میزان بخار مصرفی دی اریتور آن کاهش خواهد یافت. میزان بخار مصرفی بر سایزینگ شیرهای بخار ورودی دی اریتور (شیرهای سوزنی، شیرهای تقلیل فشار و شیرهای برقی) تاثیر گذار می باشد.

روش انتخاب ظرفیت دی اریتور

پس اگر تصمیم بر خرید و یا سفارش گذاری دی اریتوری دارید لازم است به سازنده ظرفیت دیگ (دیگ هایتان) و همچنین درصد حدودی کندانس برگشتی خود را اعلام نمایید.

حدودا می توان گفت یک دیگ ۵ تن در ساعت، ۵ متر مکعب در ساعت آب مصرف می کند.

حجم مخزن ذخیره دی اریتور حداقل باید به اندازه مصرف ۱۰ دقیقه دیگ فضا داشته باشد. یعنی فاصله سطح بالا و پایین آب در مخزن ذخیره دی اریتور باید ۱/۶ ( یک شش ام )۵ متر مکعب باشد. یعنی ۰.۸۳=۵/۶ اما این صرفا فاصله بین سطح بالا و پایین سیال داخل مخزن است. باید فضای خالی نیز برای مخزن در نظر گرفت لذا حجم مخزن ذخیره در طراحی دی اریتور ها حداقل به میزان ۲۰ دقیقه طراحی می گردد. یعنی برای دیگ ۵ تن در ساعت فوق حداقل برابر ۱.۶۶ متر مکعب.

انواع دی اریتور

سیستم های هوا زدایی از دیگ بخار را می توان به دو گروه کلی تقسیم نمود که عبارتند از:

  • دی اریتور سینی دار (آبشاری)
  • دی اریتور فنری

مزایای استفاده از دی اریتور

  • بهبود بخاردهی بویلر
  • افزایش بلودان در بویلر
  • جلوگیری از خوردگی دیواره های دیگ بویلر و افزایش طول عمر دیگ
  • جلوگیری از رسوب روی دیواره های دیگ بولیر و عملکرد بهتر دستگاه تولید بخار

توزیع آب در دی اریتور

آب ورودی در دی اریتور باید به کوچکترین قطرات ممکن تقسیم گردد تا اینکه میزان سطح در تماس با هوا، نسبت به جرم آب، بالا برده شود. این نکته ضروری است که دمای آب افزایش پیدا کند تا اینکه در کنار این افزایش سطح ، خروج گاز از مایع با سرعت بالایی در برجک دی اریتور انجام گیرد.

پودر کردن آب در دی اریتور دارای روش های متفاوتی می باشد که در زیر به آن ها اشاره شده است:

یکی از این روش‌ها برخورد این آب با تعدادی سینی سوراخ دار می‌باشد. در این روش آب با برخورد به سری سینی های سوراخ دار پودر شده و همزمان از پایین با بخار در تماس قرار می گیرد و حرارت دریافت می کند.

روش دیگر استفاده از نازل های فنری است که این نازل ها با وارد کردن نیرویی به سمت بالا و در مقایل نیروی ورودی سیال و عبور دادن سیال از دریچه های نازک خود٬ سیال را اسپری می کند.

کنترل سطح آب

شیرهای کنترل در دی اریتورها برای تنظیم سطح آب داخل منبع ذخیره مورد استفاده قرار می گیرد. این سیستم ها باید یک محیط عملکردی پایدار را برای دی اریتور تامین کند زیرا با ورود اب سرد به داخل سیسیتم امکان ضربه و کشش حرارتی و آسیب رسیدن به تانک بالا می رود.

منبع : www.fargan.blogfa.com

مطالب مرتبط

۱- بزرگترین هوازدای بویلر در خلیج فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + شش =