پیش گرمایش آب تغذیه دیگ بخار

پیش گرمایش آب تغذیه دیگ بخار

در سیستم های تاسیساتی و کارخانجاتی که دارای فرآیند و یا سیستم های بخار باشند می توان از انرژی گرمایی تلف شده در پیش گرمایش آب تغذیه دیگ بخار استفاده نمود. در دیگ های بخار به علت تبخیر و نشت و عملکرد بلودان پیوسته لازم است که مقداری آب تزریق و جایگزین آب هدر رفته شود.

دمای آب تغذیه ورودی به دیگ بخار باید حداقل بالای ۶۰ درجه سانتیگراد باشد تا عناصر تشکیل دهنده دیگ را دچار تنش حرارتی ننماید. بنابراین وقتی این آب به داخل دیگ هدایت می شود بخشی از انرژی محصولات احتراق را برای رسیدن به دمای آب داخل دیگ صرف می کند.

صرفه جویی در هزینه

در صورتی که این آب با دمای بالاتری مثلا ۱۲۰ درجه وارد دیگ بخار شود این میزان انرژی در دیگ بخار تلف نمی گردد و هزینه های سالیانه آن صرفه جویی می شود. علی رقم تصوری که ممکن است به وجود آید ارقام و اعداد به دست آمده از این نوع صرفه جویی در طول یک سال قابل ملاحظه می باشد.

عملکرد پیش گرمایش آب تغذیه دیگ بخار

به منظور اداره دمای هوای احتراق متغیره پیش گرمکن دیگ بخار اغلب مجهز به گرم کن های بخار هستند تا از چگالش اسیدی جلوگیری کنند. در استفاده از بخار، راندمان کمی افت می کند.

اما در انرژی افزوده شده از دود که نمی توانست بدون وارد کردن خسارت جذب شود جبران می گردد. تعدادی از این گرم کن ها برای عدم استفاده از پیش گرمکن دیگ بخار یا بای پس کردن آن کافی است.

بهره برداری از پیش گرمکن دیگ بخار راحت تر از اکونومایزر بویلر صنعتی بخار است چون می توانید تا زمانی که دیگ بخار تحت بار برود آنها را رها کرده سپس دمپر پایپس را بسته با روتور را راه اندازی کرده و آن را در سرویس قرار دهید.

با عدم استارت دستگاه طی گرم کردن بویلر سمت دود گرم شده دچار خوردگی نمی شود. در هنگام پرژ بویلر (برقرار کردن جریان هوا برای خروج ذرات سوخت معلق در کوره و مسیر دودکش) باید دستگاه روشن شود تا مسکت ها هم به طور کامل پاکسازی شوند. زمانی که دستگاه خاموش است باید درز بین مسیر دود و هوا آب بندی شود.

پیش گرمکن دیگ بخار احیاکننده نیازمند نگهداری بیشتری هستند چون قطعات متحرک، سیل برای آب بندی و بخش های انتقال حرارت دارند اما عملکرد آنها معمولا پایدارتر از انواع لوله ای است. آنها را می توان در حین کار تمیز کرد در حالی که انواع لوله ای بای پس شده و یا باید بویلر خاموش شود تا بتوان آنها را با آب شست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 1 =