کاربرد نورد در ساخت بویلر

کاربرد نورد در ساخت بویلر

در این مطلب به کاربرد نورد در ساخت بویلر می پردازیم. به بیان ساده نورد فرایندی است که در آن تغییر شکل پلاستیک فلز از طریق عبور آن از بین غلتک ها انجام می شود. استفاده از غلتک از مرسوم ترین روش های شکل دادن به حساب می آید. از مزایای این روش تولید بالای آن است به گونه ای که روزانه چند صد تن فلز را می توان نورد کرد. محصول نورد احتمالا محصول نهایی و یا مراحلی از شکل دادن فلز است از جمله فرآورده های نورد می توان به ورق، میلگرد و انواع پروفیل با مقطع H،T،I و … اشاره کرد. دسته بندی فرآیندهای نورد می تواند بر اساس دستگاه های نورد و یا دمای نورد باشد.

کاربرد نورد در ساخت بویلر

کاربرد دستگاه نورد در فرآیند تولید بخار برای گرمکاری و سردکاری ورقهای بدنه بویلر می باشد. دستگاه نورد می تواند این عملیات را برای طیف وسیعی از فلزات در سایزهای مختلف انجام دهد. برخی شمشهای فولادی که برای تولید ورق فولادی جهت ساخت بدنه بویلر مورد استفاده قرار می گیرند وزنی بالاتر از بیست تن و ضخامت آنها حداقل ۳۰ سانتی متر می باشد. بوسیله دستگاه نورد این ورقها نازک شده و به ضخامت مورد نیاز برای ساخت بویلر می رسد.

ضخامت ورق مورد نیاز برای ساخت دیگ بخار و انواع بویلر با توجه به عوامل مختلفی تعیین می شود، سایزهای مختلف بویلر و نوع آن در تعیین سایز و ضخامت ورق تاثیر مستقیمی دارد. در ادامه به بررسی نحوه عملکرد دستگاه نورد خواهیم پرداخت.

دستگاه نورد

همانطور که بیان شد کاربرد نورد در ساخت بویلر یکی از کاربردهای رایج آن می باشد اما در صنایع مختلف نورد کردن فلزات مورد استفاده قرار میگیرد.  اجزای دستگاه نورد شامل قفسه نورد، غلتک ها، یاتاقان ها، محفظه ای برای محافظت این قطعات و نیروی محرکه ای برای به حرکت در آوردن غلتک هاست. علاوه بر این موارد به تجهیزات مکانیکی و الکتریکی برای کنترل و تنظیم نیرو و سرعت دورانی غلتک ها نیز نیاز است.

قفسه های نورد معمولا بر حسب تعداد قالب ها و آرایش آنها نسبت به یکدیگر تقسیم بندی می شوند. در قفسه های نورد دو غلتکی جهت چرخش غلتک ها دو طرفه است به طوری که با تغییر جهت حرکت آنها ضخامت قطعه در رفت و برگشت قابل کاهش می باشد. در این روش قطعه کار بین دو غلتک تغییر شکل داده می شود و بیشتر کاهش در سطح مقطع مورد نظر می باشد.

ویژگی بارز این روش این است که اولا محور غلطک ها با هم موازی هستند و ثانیا تغییر شکل در امتداد حرکت عمومی قطعه و عمود غلتک ها صورت می پذیرد. در حقیقیت چون تغییر شکل در امتداد طول صورت می گیرد و به آن نورد طولی می گویند. این نوع نورد در صنعت و حتی کارگاه های کوچک شکل دهی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع قفسه های نورد و مقایسه آنها

علاوه بر قفسه های نورد دو غلتکی، قفسه های نورد سه غلطکی، شش غلطکی و اقماری نیز وجود دارند. مزیت قفسه های نورد سه غلطکی نسبت به قفسه نورد دو غلتکی در این است که می تواند فرایند نورد را بدون تغییر جهت حرکت غلتک ها در هر دو جهت رفت و برگشت انجام دهد. علت این امر مخالف بودن جهت حرکت غلتک میانی با جهت حرکت دو غلطک بالایی و پایینی است. انتقال قطعه کار به سمت دهانه ورودی دو غلتک پایینی و (یا بالایی) میانی توسط میز بالابر انجام می پذیرد.

علت استفاده از قفسه نورد چهار غلتکی کاهش نیروی لازم برای نورد و جلوگیری از خم شدن غلتک های شکل دهنده کاری هنگام نورد تختال ها، تسمه های عریض و ورق است. از بین چهار غلتک دو غلتک به عنوان غلتک های شکل دهنده(دو غلتک که در تماس مستقیم با قطعه کار هستند) و دو غلتک به عنوان پشتیبان عمل می کنند. در غلتک های چهار تایی، فقط غلتک های کاری توسط نیروی محرکه خارجی حرکت می کنند و حرکت دو غلطک پشتیبان بر اثر اصطکاک بین آنها و غلتک های کاری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 1 =