کاربرد کله گاوی دیگ بخار | فیلم آموزشی کنترل سطح آب دیگ بخار توسط لول کنترل بویلر

کاربرد کله گاوی (لول کنترل) در دیگ بخار

کاربرد کله گاوی دیگ بخار

لول کنترل بویلر (کله گاوی دیگ بخار) مدل های مختلفی دارد که در برخی خصوصیات و نحوه کار باهم متفاوت هستند. اما در حالت کلی یک لول کنترل که گاهی به آن کله گاوی دیگ بخار نیز گفته می شود می‎تواند کنترل باز و بسته بودن مسیر ورود و خروج سیال از طریق فرمان دادن به پمپ، شیر برقی و یا تابلو برق را به عهده بگیرد.
در حقیقت کله گاوی دیگ بخار یکی از اصلی ترین ابزار کنترلی بویلر است می‎باشد که میزان یا نسبت مواد موجود در مخزن و سطح سیالات را کنترل و تعیین می نماید. باید ارتفاع و حجم مواد سیال موجود در دیگ بخار به طور پیوسته و خیلی دقیق اندازه گیری شود تا از ایمنی مخازن تحت فشار اطمینان داشته باشیم

انواع مختلف کله گاوی دیگ بخار

لول کنترل ها‎ در اشکال مختلف ساخته می شوند که هر نوع با توجه به طراحی مورد استفاده خاصی پیدا می کند. با توجه به نیاز خاص هر کاربرد طراحی مناسب سوئیچ کنترل را باید شناسایی نمود.
پارمترهای مورد توجه در انتخاب لول سوئیچ یا کله گاوی دیگ بخار مناسب نوع ماده سیال، فشار و دمای آن و اختلاف سطح بین سوئیچ ها می باشد. بعد از انتخاب لول کنترل مناسب روی دیگ بخار نصب خواهد شد تا سطح آب بویلر را کنترل نماید.

فیلم آموزشی جالب تهیه شده توسط شرکت اسپیراکس سارکو آمریکا در خصوص نمایش کنترل سطح آب در دیگ بخار (بویلر بخار)

کله گاوی دیگ بخار یا لول کنترل دیگ بخار

کنترل سطح آب در دیگ بخار (بویلر بخار) از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا در صورتی که سطح آب از میزان مورد نظر کاهش یابد به دلیل ارتباط بین بخار و آتش بسیار خطرناک خواهد شد.

در این کلیپ و فیلم نحوه عملکرد کنترل سطح آب در دیگ بخار به نمایش درآمده است.

نمایش فیلم در فرمت MP4 :


 

 

 


این فیلم آموزشی را می توانید در لینک زیر و کانال ما در سایت آپارات مشاهده نمایید

نحوه عملکرد لول کنترل دیگ بخار

همانطور که بیان شد در دیگ بخار لوله آتشی سطح آب توسط کله گاوی دیگ بخار یا لول کنترل تنظیم می شود و این تنظیم بصورت مکانیکی و اتومات انجام می شود

در لول کنترل ها یک توپی فلزی در سطح آب شناور است و با پایین و بالا رفتن آن سبب حرکت اهرم هایی شده که در نهایت سبب سوئیچ هایی در آن می شود

سوئیچ ها طوری تنظیم می شوند که در نهایت در زمانی که سطح آب پایین است فرمان روشن شدن به پمپ داده می شود و زمانی که به حد بالا رسید پمپ قطع می شود.

برای دریافت جزئیات بیشتر با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

۰۵۱۳۸۴۷۲۵۳۶ – ۰۹۳۸۸۰۳۷۴۴۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + سیزده =