مقایسه دیگ‌های آب‌گرم عقب‌ تر(وت بک) و عقب‌ خشک (درای بک)

دیگ آبگرم وت بک

مقایسه دیگ آب گرم وت بک و درای بک

دیگ های فایرتیوپ ، خود به دو گروه Wet Back و Dry Back تقسیم می شوند.

دیگ آبگرم عقب تر فایرتیوب (WETBACK)

طراحی دیگ آب گرم وت بک دارای یک محفظه برگشت است که برای هدایت گازهای حاصل از سوخت در کوره به محفظه لوله تعبیه شده است که بوسیله آب پر می شود.

در حقیقت آب در تمام قسمت های اتاق احتراق قرار دارد، این آب حرارت را جذب می کند، به دلیل اینکه حرارت ناشی از احتراق به جای برخورد با جسم سخت مستقیما به صورت یکنواخت به داخل آب گرم می رود و تنش های حرارتی کاهش پیدا می کند در نتیجه به بهبود عملکرد دیگ کمک می کند. در طراحی دیگ آب گرم عقب‌تر از چند ورق تیوب جداگانه بین فازهای تیوب استفاده میشود.

دیگ آبگرم عقب‌تر با درهای بالا رونده یا کشویی که نیازی به خنک شدن ندارند و به سرعت باز می شوند، عمر بیشتری دارد. در حالی که هیچ جسم سختی برای محافظت وجود ندارد، تعمیر و نگهداری اتصالات تحت فشار داخلی مثل تمیزکردن و حذف لوله میتواند بیشتر چالش برانگیز باشد.

در دیگ آب گرم عقب تر آب در تمام قسمت های اتاق احتراق قرار دارد.بطور خاص دیگ بخار مرطوب در طرف مقابل مخزن شعله یا دیواره آجری در دیگ های قدیمی آب قرار دارد . مثلا در یک مدل از دیگ های قدیمی یک محفظه آجری نسوز در عقب ساخته می شد.

دیگ آبگرم عقب خشک (Dry Back) فایر تیوپ

محفظه برگشت دیگ آب گرم عقب خشک یک دیواره پشتی است که با پوشش مقاوم در برابر حرارت پوشانده می شود، مثلا در یک مدل از دیگ های قدیمی یک محفظه آجری نسوز در عقب ساخته می شد.

چنین طراحی باعث می شود گازهای ناشی از احتراق از کوره به ورق های تیوب جداگانه عبور داده شود و گرمای مشعل را بازتاب پیدا کند و باعث بوجود آمدن خسارات بیرونی می شود.

در طراحی دیگ بخار عقب خشک از یک ورق لوله معمولی استفاده می کند و دارای ویژگی دسترسی آسان به طرف آتش و طرف آب می باشد.

دیگ آب‌گرم عقب‌خشک dryback

دیگ آب‌گرم عقب‌خشک dryback

دیگ های عقب خشک نیز نیاز به بازرسی منظم جسم نسوز و بررسی مداوم ورق های تیوب دارد که میتواند آیتم های پر هزینه ای باشد.

 

به طور کلی می توان گفت :

دیگ عقب خشک ممکن است دچار تنش زیاد و نهایتا نشتی شود به دلیل اینکه دمای بین پاسهای دو و سه با هم تفاوت زیادی دارند. همچنین مواد نسوز بکار رفته در این دیگ نیاز به انجام تعمیرات و نگهداری بیشتری دارند. بنابراین کاربرد دیگ آبگرم عقب تر به دلیل راندمان بالاتر و تنش حرارتی کمتر بیشتر رایج هستند، به جز ظرفیت‌های پایین که از دیگ عقب خشک هم استفاده می شود. همچنین دیگ‌های عقب تر به نگهداری و تعمیرات کمتری نیاز دارند.

جهت مشاوره و دریافت جزئیات بیشتر با کارشناسان ما در صنایع دما بخار مشهد تماس حاصل فرمایید.

۰۵۱۳۸۴۷۲۵۳۶ – ۰۹۳۸۸۰۳۷۴۴۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + سه =