انتخاب دیگ بخار مناسب با بررسی کیفیت ساخت

انتخاب دیگ بخار

انتخاب دیگ بخار مناسب نیاز به بررسی موارد متعدد دارد. در زمان خرید بویلر معمولا سوالاتی در ذهن خریدار بوجود می آید به همین دلیل در این مطلب ویژگیهای مهم که در هنگام خرید دیگ بخار حتما باید مدنظر گرفته شود بیان شده است.

ویژگی های فنی مدنظر در هنگام انتخاب دیگ بخار

ویژگی هایی مثل فشار کار دیگ، ظرفیت دیگ حتما باید موقع انتخاب دیگ بخار در نظر گرفته شوند. همچنین موارد فنی‌تر مثل تعداد پاسهای محفظه احتراق، نوع بویلر از نظر عقب تر یا عقب خشک بودن دیگ، نوع سوخت و ظرفیت مشعل را نیز باید مورد توجه قرار داد. بررسی دقیق این ویژگی ها باعث می شود تا دید روشنتری از محصول خریداری شده در ذهن داشته باشیم.

توجه :

ظرفیت اسمی و واقعی مشعل باهم متفاوت است و معمولا ظرفیت اسمی را حدود بیست درصد ظرفیت اسمی بالاتر بیان می شود. با انتخاب مشعل مناسب طول عمر دیگ بخار افزایش می یابد.

همچنین شعله مشعل باید تنظیم باشد به گونه ای که رنگ شعله آب یکنواخت باشد.

کیفیت تجهیزات و جنس قطعات به کار رفته در ساخت دیگ بخار

برای اینکه مطمئن شویم دیگ بخار خریداری شده به‌درستی عمل خواهد کرد باید مطمئن باشیم کلیه تجهیزات نصب شده بر روی آن و بکار گرفته شده در ساختمان بویلر دارای کیفیت استاندارد می باشد.

قطعاتی مانند پمپ آب ورودی بویلر، شیر اطمینان، انواع پرشر سوییچ های مورد استفاده، لول کنترل ها، شیر تغذیه، شیر خروجی بخار، تابلو برق ، شیرهای تغذیه و خروجی بخار، تابلو برق مورد استفاده و الکترودهای مصرفی باید کیفیت مناسبی داشته باشند. علاوه بر این نحوه ساخت و سرهم کردن قطعات دیگ از عوامل تاثیر گذار در کیفیت دیگ بخار می باشند.

انتخاب دیگ بخار مناسب

پمپ بکار گفته شده در دیگ بخار

کیفیت فولاد به کار گرفته شده در ساخت بدنه طبق استانداردهای بین المللی باید از فولاد آلیاژهای کربن منگنز دار مخصوص ساخت مخازن تحت حرارت و فشار (۱۷MN4- DIN 1715 5.) و لوله های عبور دود نیز لوله های آتش خوار بدون درز باید از جنس St35.8_DIN 17157  باشد.

مطلب پیشنهادی: فرآیند بازرسی دیگ بخار مطابق استاندارد ملی

انطباق مراحل ساخت با استانداردهای ملی و بین المللی

زمان طراحی و ساخت دیگ بخار باید در کلیه مراحل استانداردهای مدون و شناخته شده در نظر گرفته‌شود. مراحلی مانند ساخت، اجرا، قطعات، کنترل، دسترسی و تست باید طبق نقشه های اجرایی ساخت تایید شده بین المللی انجام گیرد. یعنی تنها با بهره گیری از قطعات مرغوب نمیتوان کیفیت ساخت دیگ بخار را تضمین نمود و همچنین هیچ تضمینی در مورد عملکرد، راندمان و طول عمر مفید دستگاه بویلر وجود ندارد بلکه لازم است حتما ساخت دستگاه طبق استانداردهای مدون و شناخته شده و با روشهای مورد تایید سازمانهای استاندارد جهانی ساخته شود. در غیر اینصورت ساخت بویلر به هیج وجه قابل توجیه نمی‌باشد.

مطلب پیشنهادی: افزایش راندمان بویلر و دیگ روغن داغ

انتخاب دیگ بخار با درنظرگرفتن ویژگی های ظاهری و فنی نهایی

برای بررسی بهتر اشکالات در زمانهای بروز خرابی باید دیگ بخار به گونه ای ساخته شود که امکان دسترسی به بخش های مختلف آن وجود داشته باشد. دریچه های هد هول، هند هول و منهول در قسمتهای مختلف دیگ بخار برای انجام سرویس های دوره ای و تعویض قطعات معیوب دیگ بخار در بدنه آن قرار داده می شوند.

ابعاد دیگ بخار و محل قرار گیری آن باید با هم همخوانی داشته باشد حتی قبل از مونتاژ کامل دیگ بخار باید درب ورودی موتورخانه در نظر گرفته شود.

برای دریافت مشاوره رایگان و راهنمایی بیشتر در خصوص انتخاب دیگ بخار مناسب صنعت خودتان با کارشناسان فنی این شرکت تماس بگیرید یا از طریق لینک زیر اطلاعات تماس خود را برای ما ارسال نمایید تا در اولی فرصت با شما ارتباط برقرار نماییم.

دریافت مشاوره رایگان

منبع : مشهد بویلر

برای کسب اطلاعات بیبشتر، مقالات مربوطه را مطالعه فرمایید:

اهمیت دیگ بخار استاندارد

دودکش مناسب برای دیگ بخار چگونه است؟

دیگ بخار ارزان +راهنمایی مناسب برای صرفه‌جویی در هزینه خرید بویلر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + 20 =