معرفی تجهیزات کنترلی دیگ بخار

تجهیزات کنترلی دیگ بخار و دیگ آبگرم

یک دیگ بخار دارای تجهیزات و لوازم کنترلی مختلفی می باشد، مجهز بودن دیگ بخار به این تجهیزات و عملکرد صحیح آن ها، موجب کارکرد صحیح و ایمن دیگ بخار می گردد.

معرفی تجهیزات کنترلی دیگ بخار

وجود بسیاری از این تجهیزات ضروری بوده در این مقاله می کوشیم با عملکرد هریک از این تجهیزات آشنا شویم. آشنایی با این تجهیزات چه پیش از خرید بویلر (جهت انتخاب صحیح تجهیزات) و چه بعد از خرید و راه اندازی بویلر (جهت بهره برداری و نگهداری مناسب) ضروری می باشد.

جهت استفاده صحیح و ایمن از دیگ بخار، آشنایی با اجزا و تجهیزات مختلف دیگ و همچنین عملکرد و کارایی هر یک ضروری است در ادامه به معرفی و آشنایی با عملکرد برخی از تجهیزات اصلی دیگ بخار خواهیم پرداخت.

شیر اطمینان (شیر فشار شکن)

شیر فشار شکن، یکی از لوازم کنترلی است که فشار سیال عبوری از آن را کم می کند و هم چنین برای ثابت نگه داشتن فشار در خروجی شیر استفاده می شود و در نتیجه فشار خروجی سیال از فشار ورودی آن کمتر می باشد. شیرهای فشار شکن به طور خاص جهت کاهش فشار آب ورودی به شبکه طراحی شده اند.
وظیفه شیر اطمینان کاهش فشار دیگ به صورت مکانیکی می باشد متناسب با ظرفیت دیگ نصب یک یا دو عدد شیر اطمینان بر روی دیگ بخار اجباری می باشد، شیر اطمینان می تواند به صورت تک یا دو فنره باشد.

شیر اطمینان (شیر فشار شکن)
در صورتی که به هر دلیل هیچ یک از سیستم های الکترونیکی کنترل دیگ عمل ننماید و فشار دستگاه از حد مجاز فراتر رود جهت جلوگیری از انفجار، شیرهای اطمینان نصب شده بر روی دیگ به صورت مکانیکی وارد عمل شده و با خروج بخار اضافه و کاهش فشار از بروز حادثه جلوگیری می نماید.
لازم است کارکرد شیر اطمینان به صورت مرتب کنترل شود. در غیر این صورت ممکن است مسیر خروج بخار رسوب گرفته و رسوب مانع باز شدن به موقع شیر اطمینان و تخلیه بخار اضافی در دیگ گردد که در این صورت حتی احتمال انفجار وجود خواهد داشت.
جهت اطمینان از عملکرد صحیح شیر اطمینان لازم است به صورت منظم و حداقل هفته ای یکبار اهرم شیر اطمینان را به صورت دستی به مدت ۱۰ ثانیه کشیده تا ضمن اطمینان از عملکرد شیر از رسوب گرفتگی قطعات جلوگیری شود، به همین دلیل نصب و استفاده از شیرهای اطمینان بدون اهرم بر روی دیگ های بخار به هیچ عنوان توصیه  نمی گردد.

شیر تغذیه

شیر تغذیه

شیر تغذیه بعد از پمپ و قبل از دیگ نصب می گردد، این شیر باید دائما در حالت کاملا باز بوده تا آب به راحتی وارد دیگ گردد بعد از آبگیری و قطع پمپ نیز شیر یکطرفه از برگشت آب یا بخار به پمپ جلوگیری می نماید.
در صورت برگشت آب و بخار به داخل پمپ سریعاً بایستی شیر تغذیه را بسته و از ورود آب و بخار به پمپ جلوگیری به عمل آید.

 

نشان دهنده سطح (آبنما)

نشان دهنده سطح (آبنما)

نشان دهنده سطح یا آبنما وظیفه نمایش سطح آب درون دیگ را به عهده دارد، متناسب با ظرفیت دیگ و مطابق استاندارد تعداد آبنما های دیگ یک یا دو عدد خواهد بود نشان دهنده های سطح آب به دو صورت مغناطیسی و یا شیشه ای تولید می شود.
از آنجا که مشاهده سطح آب توسط اپراتور از اهمیت ویژه ای برخودار است لازم است همواره شیشه محافظ و لوله شیشه ای آبنما تمیز نگه داشته شود.
جهت اطمینان از عملکرد صحیح و تمیز نمودن محفظه آبنما لازم است به صورت دوره ای شیر تخلیه زیر آب نما باز شده تا محفظه از رسوبات پاک گردد.

 

کنترل کننده سطح دیگ بخارکنترل کننده سطح دیگ بخار

کنترل کننده سطح یا لِوِل کنترل (شیر کله گاوی) وظیفه کنترل سطح آب درون دیگ را به عهده دارد، متناسب با ظرفیت دیگ و مطابق استاندارد تعداد کنترل کننده های سطح دیگ یک یا دو عدد خواهد بود.
این کنترل کننده ها به گونه ای طراحی شده اند که کلیه کنترل های لازم برای خاموش و روشن کردن پمپ تغذیه، روشن و خاموش کردن مشعل و اخطار سطح پایین آب را به طور اتوماتیک انجام می دهد.
اگر به هر دلیل پس از کاهش سطح آب، عمل آبگیری مجددا انجام نگرفته باشد و در اثر ادامه کارکرد دیگ سطح آب از سطح خیلی کم پایین تر آید جهت جلوگیری از بی آبی و سوختن دیگ، ضمن به صدا درآمدن آژیر هشدار، به مشعل فرمان قطع داده خواهد شد.

شیر تخلیه کنترل سطح

شیر تخلیه کنترل سطح این شیر که در زیر کنترل کننده های سطح نصب شده و به آن شیر تخلیه مرحله ای یا شیر زیر موبری نیز می گویند، وظیفه پاکسازی و تخلیه کامل محفظه شناور و اتصالات آب و بخارِ کنترل سطح از رسوبات را به عهده دارد.
مراحل تخلیه شیر امکان پاکسازی مسیر ورودی آب (به پایین لول کنترل)، مسیر ورودی بخار (به بالای لول کنترل) و همچنین محفظه شناور لول کنترل را به وجود می آورد تخلیه این ارتباطات به صوت جداگانه در مراحل مشخص عملکرد شیر صورت می گیرد.
در حالت عملکرد نرمال شیر، دستگیره شیر تا آخر (خلاف جهت عقربه های ساعت) باز می باشد. لازم است برای عملکرد صحیح این شیر و کنترل کننده سطح روزانه حداقل یکبار شیر را کاملاً بسته (در جهت عقربه های ساعت) و مجدداً باز نمایید تا داخل محفظه شناور و مسیر شیر زیر موبری کاملاً عاری از رسوبات گردد.

پرشر سوییچ

پرشر سوییچ

وظیفه پرشر سوییچ تنظیم و کنترل فشار دیگ می باشد. تنظیم فشار دیگ در درجه اول باید بر اساس فشار طراحی دیگ و سپس متناسب با نیاز مصرف کننده صورت گیرد دیگ های بخار متناسب با ظرفیت و مطابق استاندارد دارای دو یا سه عدد پرشرسوییچ می باشد.

 

گیج فشار

گیج فشار

مانومتر یا فشار سنج که بر روی کلکتور لوازم کنترلی نصب گریده است وظیفه نمایش فشار بخار دیگ را به عهده دارد، پیشنهاد می­گردد برای اطمینان از عملکرد صحیح و نمایش دقیق فشار به صورت سالانه عملیات کالیبراسیون انجام گیرد.

شیر اصلی خروج بخار

در دیگ های بخار این شیر به عنوان شیر اصلی در مسیر خروج بخار در قسمت فوقانی دیگ به منظور قطع، وصل و تنظیم جریان خروج بخار نصب می­ گردد. اگر در مجموعه ای چند دیگ بخار بصورت همزمان بکار گرفته شده است،

لازم  است بعد از خروجی شیر اصلی هر دیگ یک عدد شیر یکطرفه مناسب نصب شده تا در صورت افت فشار هر دیگ، از برگشت بخار به دیگ و ایجاد شوک های ضربه ای به بدنه شیر و دیگ بخار جلوگیری نماید.

شیر تخلیه دیگ بخار

شیر تخلیه دیگ بخاراین شیر به عنوان شیرتخلیه در پایین تریین نقطه انتهایی دیگ بخار، جهت تخلیه آب و رسوبات نصب می گردد. لازم است شیر تخلیه نسبت به زمان فعال بودن دیگ حداقل هر ۴ ساعت یکبار در حالتی که دیگ تحت فشار است. به مدت ۱۵ ثانیه باز شده تا رسوبات داخل دیگ تخلیه و از تجمع رسوبات جلوگیری گردد.

شیر نمونه گیری

شیر نمونه گیری

با توجه به اهمیت کیفیت آب مصرفی و میزان سختی آن در دیگ های بخار، شیر نمونه گیری جهت سهولت در نمونه برداری و آزمایش آب دیگ استفاده می­ گردد.

آب مورد استفاده جهت آشامیدن برای تغذیه دیگ بخار مناسب نیست مگر آنکه بطور صحیح مراحل تصفیه و گاز زدایی آن صورت گرفته باشد. با افزودن مواد شیمیایی احیاء کننده از خاصیت اکسیدکنندگی آب کاسته می شود. تصفیه داخلی، با افزودن مواد شیمیایی به مقدار کافی جهت ته نشین نمودن املاح آب دیگ بخار و واکنش در برابر اکسیژن محلول در آن انجام می گیرد.

تجهیزات کنترلی دیگ بخار بسیار متعدد و متنوع می باشد. مانند انواع سنسور ها، ترمومانومتر، فشار شکن ها  و … که در این مقاله به صورت مختصر به معرفی تجهیزات متداول پرداخته شد.


تماس با مشهد بویلرراه ارتباطی مشهد بویلر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 3 =