عملکرد دی اریتورها – دی اریتور افشانکی

عملكرد دی اريتورها - دی اريتور افشانکی

تجهیزات جانبی دیگ بخار

انواع و نحوه عملکردی دی اریتورها

بخش دوم :

دی اریتور افشانکی

در دی اریتور افشانکی (شکل۱) آب تغذیه دیگ توسط افشانک(۱) در فضای حاوی بخار اشباع (فضای بالای آب مخزن) اسپری می شود.

 

مقاله مجله صنعت تاسیسات

 

بخار مورد نیاز نیزاز طریق منیفلد بخار (۲) وارد مخزن می شود. بخشی از بخار تزریقی صرف گرم کردن آب ذخیره شده در مخزن می شود والباقی بصورت حبابهایی به سطح آب رفته و به فضای بالای آب انتقال می یابد.

آب هوازدایی شده از دورترین ناحیه نسبت به افشانک ها(۳)، از مخزن خارج و به سمت پمپ تغذیه دیگ جریان پیدا می کند. هر چه میزان این فاصله بیشتر باشد، زمان ورود تا خروج ان به دی اریتور افزایش یافته (حداقل۲۵ دقیقه) واین امر تاثیر بسزایی در افزایش کیفیت فرآیندهای هوازدایی وپیش گرم سازی خواهد داشت.

بیشترین محل تجمع وتمرکز گازهای جدا شده از آب تغذیه دیگ و بویلر بخار در محل تماس قطرات آب با بخار (در محدوده اطراف افشانکها) می باشد. در دی اریتورهای بزرگتر جهت جمع آوری وهدایت گازهای جداسازی شده وافزایش میزان تمرکز آنها، پره هایی را در محدوده اطراف افشانک نصب می کنند.

این محدوده(۴) بدلیل داشتن بیشترین تمرکز گازهای جداسازی شده، مناسبترین مکان برای نصب شیر اتوماتیک هواگیر وتخلیه آنها به فضای خارج از دی اریتور می باشد. منفیلدهای دیگری(۵) نیز جهت تجمع قطرات آب اسپری شده و جاری کردن انها بر روی سطح آب درون مخزن، بصورتV شکل، نصب می شوند.

جدار داخلی این دی اریتورها نیز با پوشش مخصوص و قابل ترمیمی آغشته شده که از آنها در مقابل خوردگی و فرسایش محافظت می کند.

انواع افشانک ها و مکانیزم عملکردی

همانطور که قبلا شرح داده شد، جهت اسپری و پاشش آب در دی اریتورها، از افشانک ها استفاده می شود. شکل۲ افشانکی با توان اسپری ثابت وکمتر از نمونه قبلی، در شکل۳ نمایش داده شده است .

 

مقاله مجله صنعت تاسیسات

 

مقاله مجله صنعت تاسیسات

 

اینگونه افشانک ها در طول عملکرد خود قابلت تنظیم و تغییر ظرفیت اسپری اب را نداشته وروزنه های موجود در داخل آنها در اثر افزایش ناگهانی حجم آب ورودی، دچار انبساط وگاه ایجاد شکاف بر روی سطح پیستون می شوند. این امر منجر به کاهش کیفیت مطلوب اسپری آب در مخزن وکاهش عمر مفید افشانک می شود.

اینگونه افشانک ها معمولا بر روی دی اریتورهایی با ظرفیت کم نصب می شوند و توصیه می شود که اپراتورها در هر دوره سرویس دی اریتور ، جهت اطمینان خاطر از عملکرد مکانیکی صحیح وکیفیت مطلوب اسپری آب، افشانکها را تست سرد نمایند.

 

! کپی ممنوع * استفاده از مطالب این سایت فقط با ذکر نام منبع بلامانع می باشد * کپی ممنوع !

فرم درخواست قیمت دریافت کاتالوگ مشتریان ما راهنما

 

انواع دیگ های(بویلرهای) بخار مشهد بویلر انواع دیگهای(بویلرهای)روغن داغ مشهد بویلر انواع دیگ های(بویلرهای) آبگرم(آبداغ)-دیگ فولادی مشهد بویلر بخارشوی-کارواش-تجهیزات موتورخانه-روغن حرارتی-هیتر هوای گرم فیلترشنی-مبدل حرارتی-سختی گیر-موگیر و صافی-منبع کوئل دار مقاللات تخصصی بویلر(دیگ بخار)-نرم افزارهای تخصصی-استانداردهای فنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + 8 =