دیگ بخار : انواع دیگ بخار، تصاویر و مشخصات فنی و مقایسه بویلر استاندارد

دیگ بخار

دیگ بخار صنعتی استاندارد | بویلر بخار

دیگ بخار استاندارد (بویلر یا کوره بخار)

دیگ بخار چیست؟

دیگ بخار ظرفی فلزی دربسته است که از یک طرف در تماس مستقیم با حرارت و از طرف دیگر دارای آب می باشد و به نوعی تبادل حرارت را بین آب و آتش ایجاد می کند که این تبادل حرارتی سبب افزایش دمای آب تا رسیدن به نقطه جوش و تولید بخار می گردد.
از طرف دیگر با توجه به اینکه بخار در یک ظرف دربسته تولید می شود در نتیجه این امر سبب ایجاد یک مخزن تحت فشار می شود و چون علاوه بر فشار داخل مخزن که نیازمند تحمل فشار مکانیکی برای جداره مخزن می باشد حرارت بالا نیز سبب بیشتر شدن اهمیت چگونگی تولید و ساخت انواع دیگ بخار شده است.


با این مقدمه ما پی می بریم که یک دیگ بخار ، مخزنی تحت فشار داخلی است که در تماس با آتش آب را تبدیل به بخار می نماید.

کاربردها و مصارف دیگ بخار و بویلر

در مقدمه فوق با توضیحاتی که ارائه گردید ما در خصوص اینکه یک بویلر و دیگ بخار چیست بطور ساده و خلاصه صحبت کردیم و حال بطور خلاصه به برخی از کاربردها و مصارف مهم یک دیگ بخار اشاره می کنیم و به این نکته توجه می کنیم که اصولا هدف اصلی استفاده از یک دیگ بخار چه می باشد؟
اولین کاربرد مهم و پر مصرف از بخار در خیلی از صنایع جایگزینی حرارت مستقیم با سیستم حرارتی غیر مستقیم و کنترل شده می باشد در توضیح باید ذکر شود که ما از زمان های خیلی دور از روش حرارت دادن بوسیله آتش یا حرارت مستقیم در خیلی از کارها بهره می بردیم که این روش در سیستم های صنعتی جدید اصولا مطلوب نمی باشد.
استفاده های دیگری از بخار به عنوان عامل تمیز کننده ، عامل محرک و انتقال نیرو، عامل پخت بخار زنده ، عامل فرآیندی شیمیایی و خیلی دیگر از موارد همه گویای کاربرد گسترده از بخار می باشد.

لذا بخار (steam boiler or steam pot) به عنوان یکی از مهم ترین تجهیزات و ماشین آلات گرمایشی که در صنایع غذایی، نساجی،نفت، پتروشیمی، شیمیایی، یونولیت، بتن سازی، تولید قارچ و …، مورد استفاده قرار می گیرد. پس میتوان گفت کاربرد دیگ بخار بسیار گسترده بوده و در حوزه های مختلفی میتوان از انواع دیگ های بخار استفاده نمود.

مطالعه مقالات کاربردهای دیگ بخار در صنایع مختلف میتواند دید روشنی در این زمینه به شما بدهد

انتخاب دیگ بخار مناسب به چه عواملی بستگی دارد؟

یکی از مهم ترین مزیت های بویلر های بخار ارائه شده، استاندارد بودن آن ها می باشد که از جهت ایمنی و کیفیت مواد مصرفی به هیچ وجه با محصولات غیر استاندارد قابل مقایسه نمی باشند.
و هم چنین توجه به راندمان حرارتی بویلر در کنار استفاده از کیفیت استاندارد، از اهمیت بالایی برخوردار می باشد زیرا پایین بودن راندمان سبب بالارفتن مصرف انرژی و هدر دادن سوخت و سرمایه ملی می باشد.
لذا با توجه به آخرین دستاوردهای طراحی و ساخت تجهیزات در زمینه افزایش راندمان از قبیل نصب اکونومایزر، نصب توربولاتور و تجهیزات پیش گرمایش هوای ورودی مشعل در مسیر افزایش راندمان بویلر و دیگ بخار استاندارد قدم های مفیدی برداشته شده است.

انواع دیگ بخار استاندارد

از دیدگاه طراحی بویلرهای بخار اصولاً این محصول در دو نوع لوله آبی(WaterTube) و لوله آتشی (Fire Tube)، طراحی می گردد.
دیگ های بخار لوله آتشی قابل ارائه را میتوانید در مدل های ذیل بررسی نمائید:

دیگ بخار

دیگ بخار افقی سه پاس دیگ های بخار (بویلر) ظرفیت بالا

بویلر و دیگ بخار مدل MSB-H

 1. ظرفیت خروجی: ۷ تن بخار، ۸ تن بخار، ۱۰ تن بخار، ۱۲ و ۱۵ تن بخار در ساعت
 2. فشار کار دیگ بخار: ۱۰ اتمسفر به بالا
 3. طرح بویلر سه پاس کامل حرارتی با راندمان بالا و کاهش مصرف سوخت
 4. عدم نیاز به فونداسیون و توانایی جاسازی در فضاهای محدود
 5. کنترل تمام اتوماتیک کارکرد دیگ بخار و امکان نصب PLC

جدول فنی محصول مشخصات کلی محصول
فرم درخواست قیمت دریافت کاتالوگ
فیلمهای دیگ بخار مشهد بویلرادامه مطلب

دیگ بخار

دیگ بخار افقی سه پاس (بویلر بخار) ظرفیت متوسط

بویلر و دیگ بخار مدل MSB-M

 1. ظرفیت خروجی این دیگ بخار: ۲ الی ۷ تن در ساعت
 2. فشار کار دیگ بخار : ۸ اتمسفر به بالا
 3. سه پاس کامل حرارتی با راندمان بالا و کاهش مصرف سوخت
 4. عدم نیاز به فونداسیون و توانایی جاسازی در فضاهای محدود
 5. کنترل تمام اتوماتیک کارکرد دیگ بخار و امکان نصب PLC

فیلمهای دیگ بخار مشهد بویلرادامه مطلب

دیگ بخار

دیگ بخار افقی سه پاس (بویلر بخار) ظرفیت پائین

بویلر و دیگ بخار مدل MSB-L

 1. ظرفیت خروجی این دیگ بخار: ۱۰۰ الی ۱۵۰۰ کیلوگرم در ساعت
 2. فشار کار دیگ بخار: ۸ اتمسفر به بالا
 3. سه پاس کامل حرارتی با راندمان بالا و کاهش مصرف سوخت
 4. عدم نیاز به فونداسیون و توانایی جاسازی در فضاهای محدود
 5. کنترل تمام اتوماتیک کارکرد دیگ بخار و امکان نصب PLC

مشخصات کلی محصول
فرم درخواست قیمت دریافت کاتالوگ
ادامه مطلبفیلمهای دیگ بخار مشهد بویلر

دیگ بخار

دیگ بخار ایستاده | دیگ بخار عمودی | بویلر بخار عمودی

بویلر و دیگ بخار مدل MSB-V

 1. ظرفیت خروجی این دیگ بخار: ۵۰ الی ۲۰۰ کیلو گرم در ساعت
 2. فشار کار : ۵ اتمسفر
 3. عدم نیاز به فونداسیون و توانایی جاسازی در فضاهای محدود
 4. کنترل تمام اتوماتیک کارکرد دیگ بخار و امکان نصب PLC

جدول فنی محصول مشخصات کلی محصول
فرم درخواست قیمت دریافت کاتالوگ
فیلمهای دیگ بخار مشهد بویلرادامه مطلب

دیگ بخار

بویلر و دیگ بخار ذغال سنگی مدل MSB-CF

 1. پکیج بودن بویلر و تجهیزات آن
 2. فشار کار : ۱۰ اتمسفربه بالا
 3. سه پاس کامل حرارتی مطابق استاندارد های بین المللی
 4. عدم نیاز به فونداسیون و توانایی جاسازی در فضاهای محدود
 5. امکان طراحی و نصب سوپر هیت در بین پاس های حرارتی ۲ و ۳

فیلمهای دیگ بخار مشهد بویلر
ادامه مطلب

نکات مهم و اساسی در انتخاب و خرید دیگ بخار استاندارد چیست؟

۱- تولید تحت بازرسی فنی معتبر:

با عنایت به اینکه ساختمان مکانیکی و فلزی یک دیگ بخار باید از متریال و مواد با استحکام خیلی بالا تولید شود و همچنین فرآیند های تولید نیز تحت نظارت و کنترل باشد لذا نقش شرکت بازرسی و مراحل بازرسی فنی اهمیت پیدا می کند.
مواردی که توسط تیم های بازرسی فنی سازمان استاندارد کنترل می شوند شامل موارد ذیل است:

 1. نقشه فنی طراحی شده
 2. مواد اولیه مصرفی
 3. برشکاری و نورد و مونتاژ
 4. جوشکاری ها
 5. تست فشار با آب

سوال؟ چقدر میتوان به فرآیندهای بازرسی حین ساخت دیگ بخار اطمینان کرد؟

واقعیت این است که همیشه این امکان وجود دارد توسط افرادی که به دنبال کسب سود بیشتر هستند با برخی هماهنگی ها و یا همکاری با برخی از بازرس ها در نظارت ها و کنترل ها سهل انگاری شود.
ولیکن با توجه به اینکه شرکت های بازرسی فنی مورد تایید سازمان ملی استاندارد مسئول می باشند و همچنین ممیزی های ادواری توسط کارشناسان از آنها صورت می پذیرد لذا طبیعتا خیلی از سهل انگاری هایی که در تولید بدون بازرسی به انجام می رسد وجود نخواهد داشت.
همچنین همیشه طبق استاندارد ملی ۴۲۳۱ مشتریان می‌توانند نسبت به انتخاب شرکت بازرسی فنی مورد نظر خودشان با هماهنگی سازنده اقدام نمایند.

اطمینان از انجام بازرسی در هنگام خرید دیگ بخار

لذا مشتری دیگ بخار می تواند در زمان خرید تقاضا نماید که خودش یا نماینده ایشان در مراحل بازرسی نیز حضور پیدا کنند و از نحوه صحیح امور بازرسی اطمینان پیدا کنند.
البته این به معنای دخالت در امور فنی تولید نمی باشد بلکه بیشتر نظارت و کنترل بر فرآیندهای بازرسی فنی در حال انجام و کیفیت آن خواهد بود.
بنابراین توصیه می شود حتما از شرکت تولید کننده پلاک و گواهینامه بازرسی را درخواست نمایید و مطمئن شوید پلاک و گواهی جعلی توسط برخی از کلاهبرداران و سود جویان به شما داده نشود!!

متاسفانه امروزه شاهد این قضیه هستیم که خیلی از تولید کنندگان غیر مجاز، دیگ های بخار را با کیفیت ساخت بسیار پایین و با تجهیزات غیر مناسب تولید و تحویل مشتریان می نمایند و فقط به دلیل قیمت فروش پایین تر و یا شرایط فروش خاص، برخی از خریداران اقدام به خرید می نمایند.

۲- تجهیزات و لوازم نصب شده روی دیگ بخار:

لوازم و تجهیزاتی که روی یک بویلر نصب می شوند از اهمیت بالایی برخوردار می باشند زیرا کیفیت قطعات دیگ بخار بستگی مستقیم با عملکرد آن دارد.
مهمترین تجهیزات دیگ بخار عبارتند از:

 1. مشعل دیگ بخار
 2. پمپ تغذیه دیگ بخار
 3. لول کنترل جهت کنترل اتومات سطح آب
 4. پرشر سوئیچ ها جهت کنترل فشار دیگ
 5. شیر اطمینان
 6. شیرهای خروجی، تخلیه و تغذیه
 7. تابلو و مدار فرمان
 8. آب نما

مشعل دیگ بخار

مشعل های دیگ بخار در مدل های گازسوز – گازوئیل سوز- مازوت سوز – دوگانه سوز و یا سه گانه سوز توسط شرکت های تولید کننده ساخته می شوند.
مشعل های مورد استفاده در دیگ بخار بصورت اتومات عمل می نماید این تجهیزات به کمک یک مدار فرمان که به حس گر های مختلف از جمله فتوسل یا میله یون متصل می باشد کلیه فرآیندهای تولید و قطع احتراق را کنترل می نماید.
زمانی که فرمان روش شدن مشعل در تابلو برق دیگ بخار عمل می نماید یک کنتاکتور برق را به مشعل وصل می نماید و تا زمانی که برق متصل است سیستم احتراقی مشعل بطور اتومات عمل می نماید.
اگر به دلائلی شعله تشکیل نشود مشعل در حالت استند بای قرار می گیرد و تا زمانی که کلید ریست روی رله فرمان فشرده نشود مشعل شروع کار مجدد نخواهد داشت.
این سیستم ها در مشعل ها با افزایش ظرفیت دقیق تر و کامل تر می شوند و خصوصا در مشعل های سری روتاری نیز با تجهیزات بیشتری فرآیند های احتراق را کنترل می نماید.

توجه :
انتخاب برند یا نوع تجهیزات نصب شده بر روی دیگ بخار بخش مهمی از پروسه خرید بویلر می باشد و با توجه به اینکه این اجزای دیگ بخار معمولا حدود ۴۰ الی ۵۰ درصد از هزینه مواد اولیه تولید را تشکیل می دهند لذا تفاوت های موجود در کیفیت و قیمت می تواند نقش بسزایی در تعیین قیمت نهایی دیگ بخار داشته باشد.
معمولا سازنده لیست این تجهیزات را با برند های پیشنهادی خودش به خریدار ارائه می نماید و سپس خریدار با توجه به اهمیت قیمت یا کیفیت نسبت به تغییر یا قبول آن با تولید کننده به توافق می رسد.
تحقیق در مورد دیگ بخار

تعدادی سوال و جواب و تحقیق در مورد دیگ بخار استاندارد:

۱- چه زمانی دیگ بخار تولید شده ،استاندارد تلقی می شود؟

دیگ بخار فقط زمانی استاندارد گفته می شود که مطابق استاندارد ملی ۴۲۳۱ تولید شده باشد و کلیه مراحل تولید نیز توسط یک شرکت بازرسی فنی معتبر تایید شده باشد و برای آن پلاک و گواهی بازرسی حین ساخت صادر شده است

۲- فرق دیگ بخار دو پاس و سه پاس در چیست؟

در دیگ بخار اگر گازهای داغ ایجاد شده در کوره از طریق یکبار عبور از لوله های داخل دیگ به دودکش منتقل شود دو پاس و اگر از طریق دو مرحله رفت و برگشتی به دودکش منتقل شوند سه پاس می باشند

۳- روش تشخیص دیگ بخار دو پاس از دیگ بخار سه پاس چگونه است؟

دیگ های بخار دو پاس دارای درب یک تیکه در جلوی دیگ محل نصب مشعل می باشد و دیگ بخار سه پاس دارای درب های دو تیکه می باشد.

۴- عیب مهم دیگ بخار چیست و چگونه میتوان آن را رفع نمود؟

یکی از مشکلات اساسی دیگ بخار این است که با جوشیدن آب و کاهش سطح آن باعث صدور فرمان روشن شدن پمپ و در نتیجه ورود آب سرد به داخل دیگ بخار در حال جوش می شود. این امر سبب از جوش افتادن دیگ می شود. در کاربردهایی که سرعت کار و پیوستگی تولید بخار اهمیت بالایی دارد این مورد یکی از مشکلات مهم دیگ بخار می باشد در این کلیپ که توسط شرکت اسپیراکس سارکو تهیه شده این امر به نمایش درآورده شده است. یک تحقیق در مورد دیگ بخار نشان میدهد که برای رفع مشکل و جلوگیری از توقف تولید بخار می توان آب ورودی بویلر را پیشگرم نمود . اینکارکه با استفاده از اکونومایزر یا دستگاه دی اریتور انجام می شود تا حدودی این مشکل را برطرف می نماید.
در قطعه فیلم زیر نحوه از جوش افتادن آب دیگ بخار پس از تزریق آب سرد را مشاهده می نمایید:

۵- مهمترین گزینه و آیتم ها در کیفیت ساختمان یک دیگ بخار چیست؟

طراحی مهندسی و تعیین جنس ورق فولادی و لوله ها و میل مقاوم ها، ضخامت ورق ها، کیفیت جوشکاری ها، استحکام دریچه ها و اتصالات و در نهایت شاسی و پایه مناسب

۶- مهمترین گزینه و آیتم ها در راندمان و عملکرد بهینه یک دیگ بخار چیست؟

حجم آبگیری مخزن، طراحی مناسب کوره ها، سطح حرارتی مناسب، انتقال حرارت بهینه تر ،حجم و فضای بخار و در نهایت عایق کای ها

۷- چگونه به ظرفیت واقعی یک دیگ بخار می توان اطمینان کرد و یا روش تشخیص دیگ با ظرفیت مناسب چیست؟

اگر دیگ و بویلر بخار تحت نظارت یک شرکت بازرسی معتبر تولید شده باشد یقینا در مرحله اول تمامی آیتم های مهم آن مورد توجه کارشناسان فنی آن شرکت قرار گرفته است ولیکن از جهت یک فرد غیر متخصص باید به ابعاد واقعی و تعداد لوله های داخل و ظرفیت مناسب تجهیزات بیشتر توجه گردد.

۸- تجهیزات مهم مورد نیاز در کنار یک دیگ بخار استاندارد چیست؟

دستگاه سختی گیر برای حذف رسوبات، دستگاه دی اریتور برای حذف گازهای مضر، منبع آب تغذیه، منبع برگشت آب کندانس، منبع سوخت برای سوخت های مایع

۹- روش تعیین ظرفیت برای سختی گیر در تاسیسات دیگ های بخار چگونه می باشد؟

برای تعیین ظرفیت سختی گیر باید ابتدا از میزان کربنات کلسیم و منزیم که عامل ایجاد سختی موقت هستند مطلع شویم و سپس با استفاده فرمول های مربوطه با توجه به میزان آب مصرفی ظرفیت سختی گیر را بدست می آوریم.

فیلم دیگ بخار

مدیریت مصرف انرژی در مشعل دیگ بخار و دیگ آبگرم

این فیلم مستند قدیمی بر روی وضعیت مصرف انرژی، راندمان و احتراق در مشعل ها در دیگ های بخار و دیگ های آبگرم و روش های کنترل و بهینه سازی بحث می کند. دیدن این فیلم مستند را که با صداگذاری قدیمی تدوین شده را به شما توصیه می کنیم.

مطالب مرتبط :

یک چک لیست دیگ بخار کامل برای نگهداری و امنیت بیشتر

طراحی دیگ بخار

روش تخمین و برآورد اندازه و وزن دیگ بخار و بویلر

ساختار اصلی دیگ بخار چیست؟

انتخاب تعداد و تعیین ظرفیت دیگ بخار

هفتاد عیب متعارف در از کارافتادگی دیگ بخار (Steam Pot) یا بویلر بخار (Steam Boiler)

تحقیق در خصوص علت انفجار در دیگ های بخار نوع فایر تیوب

نکات مهم در تمیزکاری و خاموش کردن دیگ و بویلر بخار

روش راه اندازی و استارت (روشن کردن دیگ) دیگ و بویلر بخار

اهمیت بیمه دیگ بخار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + بیست =