بویلر چیست؟

بویلر

بویلر (Boiler) یک کلمه انگلیسی به معنای مرسوم آن انجام عمل جوشاندن و یا جوشاننده می باشد و این کلمه مرتبط با عمل بویلینگ (Boiling) که به معنای رساندن دمای یک سیال به نقطه جوش آن می باشد و در صنایع گرمایشی، عموماً بویلرها یک مخزن دربسته تحت فشار محسوب می شوند که فرآیند جوش آوردن یا گرم کردن یک سیال را بر عهده دارد.

بویلر ، دیگ بخار چیست

بویلر، دیگ بخار چیست

 

در زبان فارسی معمولا در صنایع مختلف به جای اصطلاح بویلر از کلمات دیگ و کوره استفاده می گردد که بیانگر دستگاهی با همان کارآیی صنعتی می باشد.

بویلرها از نظر نوع گرمایش و سیال گرم شونده به گونه های مختلفی تقسیم می گردند که برخی از انواع معروف و پرکاربرد آنها شامل:

  1. دیگ بخار
  2. دیگ آبگرم
  3. دیگ روغن داغ

بویلرها از نظر نوع جنس به دو دسته چدنی و فولادی تقسیم بندی می شوند، اما امروزه بویلرهای چدنی به دلیل هزینه نصب بالا و راندمان پایین دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرند. به همین دلیل، دما بخار مشهد تمامی بویلرهای خود را از نوع فولادی طراحی و تولید می گرداند.

بویلر

بویلرها، براساس ساختار به دو نوع لوله آبی (watertube) و لوله آتشی (firetube) طراحی و تولید می شوند.

دیگ بخار واتر تیوب  -لوله آبی(watertube): در این نوع بویلر، آب درون لوله ها در جریان است و آتش از بیرون به لوله ها برخورد می کند و سبب گرم شدن آب می شود. در واقع آتش تولید شده توسط مشعل در کوره یک جریان گازداغ را ایجاد کرده که تمامی لوله ها را احاطه می کند. بویلر واترتیوب برای فشار کارهای بسیار بالا مورد استفاده قرار می گیرد.

دیگ بخار لوله آتشین -فایر تیوب(firetube): این نوع بویلر، شامل لوله فولای بلندی است که گازهای داغ تولید شده در کوره، از درون این لوله ها عبور می کند و آبی که باید گرم و یا بخار شود، در اطراف آن ها جریان داشته و سیرکوله می شود.

انواع بویلر

از حیث ساختار فنی و اینکه یک دیگ چگونه کار می کند، بر طبق اصول اولیه می توان چنین تشریح کرد که در اکثر بویلرها احتراق داخلی حاصل از انواع سوخت های فسیلی در بخش کوره انجام شده و این حرارت بنابر پیش بینی انجام شده در طراحی، به اجزای دیگر منتقل می گردد.

و در برخی موارد خاص هم یک بویلر می تواند به عنوان دستگاه طراحی شده در جهت بازیافت حرارت حاصله در نیروگاه های بزرگ (هیت ریکاوری بویلرها ) مورد استفاده قرار گیرد.

ولیکن از حیث کلیات در اکثر موارد یک دیگ دارای اجزای ذیل می باشد:

اجزای اصلی تشکیل دهنده بویلر

  • پوسته (Shell) جهت نگه داری مواد گرم شونده داخل دستگاه
  • کوره (Furnace) یا محفظه احتراق جهت انجام مراحل ایجاد واکنش شیمیایی سوختن مواد و تولید گازهای داغ
  • مشعل دیگ بخار (Burner)  بر اساس نوع سوخت مصرفی تقسیم بندی می شود
  • اتصالات و نازل ها که جهت ورود و خروج و نصب تجهیزات بر روی بویلر مورد استفاده قرار می گیرند.
  •  شاسی یا پایه که جهت نگه داری و تحمل وزن دستگاه می باشند

مهم ترین تجهیزات جانبی بویلر

مهم ترین نکته حائز اهمیت در انتخاب بویلر و دیگ، در نظر گرفتن پلاک استاندارد بازرسی دیگ بخار و گواهی استاندارد از شرکت های بازرسی معتبر می باشد.

به دلیل اینکه بویلرها جز مخازن تحت فشار محسوب می شوند، استفاده از مواد ساخت با کیفیت و تجهیزات جانبی استاندارد از اهمیت بالایی برخوردار است.

متاسفانه در دهه گذشته به دلیل ساخت و تولید دیگ های غیراستاندارد از سوی برخی از شرکت های سودجو، حوادث تلخی از قبیل انفجار رخ داده است که سبب ایجاد خسارت های جانی و مالی شده است.

صنایع دما بخار مشهد، با بیش از ده سال سابقه فعالیت در زمینه تولید انواع دیگ بخار، دیگ آبگرم و دیگ روغن داغ و دیگر تجهیزات جانبی بویلرها، موفق به کسب پلاک بازرسی دیگ بخار استاندارد از معتبرترین شرکت بازرسی کشور ISQI  می باشد.

صنایع دما بخار مشهد، با در نظر گرفتن تمامی اصول فنی و مهندسی و با رعایت تمامی استانداردها مطابق استاندارد ملی ۴۲۳۱، محصولات بویلری خود را طراحی و تولید می گرداند و آماده خدمت رسانی به تمامی مردم عزیز در سراسر کشور می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر از انواع دیگ و ساختار آن، مقالات مربوطه را مطالعه فرمایید:

مشهد بویلر

کاربرد دیگ بخار

کاربرد دیگ آبگرم

کاربرد دیگ روغنداغ

در ادامه کلیپی کوتاه از نحوه ساخت دیگ بخار فولادی را مشاهده می فرمایید:


 

برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره با کارشناسان ما ارتباط حاصل فرمایید:

ارتباط با شرکت دما بخار مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − چهارده =