کاربرد دیگ بخار در صنعت داروسازی

دیگ بخار داروسازی

بویلرها در صنعت داروسازی

کاربرد دیگ بخار در صنعت داروسازی

کاربرد دیگ بخار در صنعت داروسازی، صنعت داروسازی استفاده ­های متفاوتی از بویلر و بخار دارد. برخی از تجهیزات مربوطه در این صنعت روزانه بصورت ۲۴ ساعته و در کل ۳۶۵ روز سال در حال استفاده هستند و برخی از تجهیزات به صورت دوره­ ای در بازه های زمانی مشخصی استفاد می ­شوند.

بویلرها برای صنعت داروسازی بسیار حیاتی و مهم هستند. این صنعت نیاز به بخار خالص و درجه حرارت بالا برای استرلیزه کردن و خشک کردن دارد. در این صنعت برای آماده­ سازی قرص ها، کپسول ها، پودرها، آمپول ها، پمادها و غیره از بخار استفاده می­ شود. فرایندهای اصلی که در آن از بخار استفاد می ­شود شامل ضد عفونی کردن، شستشوی سخت، شستشوی نرم، خشک کردن، خنک کردن، آماده ­سازی، گرانول سازی و ….می­ باشند. بعلاوه بویلرهای استفاده شده در این صنعت باید بسیار دقیق باشند و توانایی کنترل در درجه حرارت ­های بالا را نیز داشته باشند.

مطلب پیشنهادی: کاربرد دیگ بخار در تولید قند 

medicine

بویلرهای بخار فشار قوی

بیشتر کارخانجات داروسازی، بویلرهای بخار با فشار قوی را برای راحتی و راندمان سیستم خود استفاده می­ کنند. از طرفی بویلرهای بخار فشار قوی برای حرارت­ دهی مستقیم و غیر­ مستقیم نیز استفاده می­ شوند. حرارت مستقیم در جایی به کار می ­رود که حرارت به صورت مستقیم به محیط مورد نظر انتقال داده می­ شود. در روش حرارت­ دهی غیر مستقیم، حرارت به وسیله مبدل ها به محصول یا محیط مورد نظر انتقال داده می­ شود. این کار باعث عدم تماس فیزیکی بخار با مواد یا محیط مورد نظر می شود. همه­ ی اینها دلایلی هستند که بویلرهای بخار فشار قوی راه حلی برتر برای فرایندهای حرارتی در صنعت داروسازی به شمار می روند.

مطلب پیشنهادی: کاربرد دیگ بخار (بویلر بخار) در ضد عفونی خاک

بخار تمیز

همچنین بویلرهایی که در صنعت داروسازی مورد استفاده قرار می گیرند باید توانایی تولید بخار تمیز را داشته باشند. کیفیت بخار بر اساس درجه خلوص آن قابلیت دسته بندی دارد. قبل از انتخاب یک بویلر در این صنعت باید مطمئن شد که بویلر توانایی تولید بخار با کیفیت مورد نظر برای فرایندهای شما را دارا است.

بخار به طور کلی در سه طبقه قرار میگیرد. بخار معمولی یا بخار خانگی که پایین­ ترین گرید برای بخار است و در لباس­شویی و خشک­شویی، صنایع کاغذ و غذایی و پتروشیمی مورد استفاده قرار می­ گیرد و با استفاده از سوخت گاز یا برق بصورت اقتصادی و مقرون به صرفه قابل تولید است.

بخار تمیز یک سطح بالاتر از بخار معمولی است و در صنایع داروسازی، غذایی، بهداشتی و آزمایشگاه ها مورد استفاده قرار می­ گیرد. بخار تمیز حاوی مواد محلول نیست و معمولاً از طریق سیستم اسمزی معکوس یا سیستم­ های دیونیزه ایجاد می شود. این نوع بخار در تولید محصولات استریل مورد نیاز است.

مطلب پیشنهادی: بررسی کاربرد دیگ بخار در صنایع لبنی و فرآورده‌های لبنی

بخار خالص

بخار خالص با کیفیت­ ترین نوع بخار است و در صنایع داروسازی و بیوتکنولوژی مخصوصا در تولید داروهای تزریقی بسیار حیاتی است. بخار خالص به صورت منظم زمانی استفاده می­ شود که استرلیزاسیون کامل مورد نیاز است.

از طرفی بسیاری از شرکت های داروسازی نیاز به هوایی با کیفیت سالم در قسمت های تولیدی دارند. که این امر در ماه های سرد سال موجب افت دما در ساختمان می ­شود. اما یک سیستم فشار بخار قوی توانایی این را دارد تا درجه حرارت مناسبی در سایت تولید کارخانه ایجاد و در نتیجه راندمان کاری و تولید را بالا ببرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + 3 =