بررسی ۱۲ کاربرد دیگ بخار در صنایع مختلف | ساخت دیگ بخار برای کاربردهای متفاوت

کاربرد دیگ بخار در صنایع

کاربرد دیگ بخار در صنایع

نحوه استفاده و کاربرد دیگ بخار در صنایع مختلف بسیار متنوع است . اغلب این کاربردها از یکی از ویژگی های بخار مانند گرمایش یا ضدعفونی کنندگی آن استفاده می کنند. در این مقاله به بررسی نقش بویلر ها در صنایع مختلف با محوریت دیگ بخار پرداخته می شود.

کاربرد دیگ بخار در صنایع غذایی

صنایع غذایی با توجه به معیارهای متعدد بخش بزرگی از صنعت است. عملیات پردازش غذا شامل تبدیل مواد اولیه خام کشاورزی مانند گوشت، غلات، میوه ها، حبوبات و سبزیجات و نیز گیاهان و ادویه ها به کلیه موارد زیر می باشد:

کنسرو کردن : شامل بسته بندیهای وکیوم شده یا قوطی های کنسرو

منجمد، از جمله غذاهای آماده برای پخت و پز و پخته شده.

خشک کردن شامل خشک کردن با فشار و خشک کردن یخ زده و همچنین پختن فر

تخمیر یا تقطیر کردن، از جمله تولید نوشیدنیها و لبنیات

اشکال مختلف غذا را فرموله کرده و اصلاح کرده است.

دیگ بخار در فرآیندهای کنسرو کردن ، پخت غذا ، خشک کردن ، تخمیر و همچنین بسته بندی انواع مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد.

صنایع غذایی اغلب فرآیندهایی ۲۴ ساعته و مداوم هستند و نیاز به تجهیزات با کارایی بالا و راندمان مناسب دارند . برای تامین حرارت مورد نیاز در فرآیندهای مختلف موجود در صنایع غذایی از دیگ بخار یا دیگ آبگرم استفاده می شود.

کاربرد دیگ بخار در صنعت چاپ

در کارهای چاپی بخار برای فرایندهایی که به دما تا ۲۰۰ درجه سانتیگراد و کنترل  دمای بخار بصورت ساده مورد نیاز است، مناسب است . در این حالت گرمایش توسط دیگ بخار انجام می شود.

مطلب پیشنهادی:فرآیند ضد عفونی خاک توسط بخار داغ بوسیله دیگ بخار

کاربرد دیگ بخار در صنعت نوشیدنی

در صنایع نوشیدنی بخار و گرما دو کاربرد دارد قسمت اول برای فرآیندهایی که نیاز به گرما و حرارت قابل تنظیم دارند  و دومین بخش برای فرآیندهای نظافت و شستشو می باشد .

در تولید انواع نوشیدنیها از گرما استفاده می شود و این حرارت باید قابل تنظیم و بالا باشد . بهترین راه حل ایجاد دمای مورد نیاز استفاده از دیگ بخار است .

از طرف دیگ دستگاه ها و وسایل مورد استفاده در فرآیند تولید بطور مرتب باید شستشو و نظافت شوند . شستشو با بخار یکی از بهترین روشها در این قسمت می باشد که علاوه بر تمیزی فرآیند ضدعفونی را نیز انجام می دهد.استفاده از بخار تمیز در این بخش ها بسیار مورد توجه می باشد.

کاربرد بویلر برای صنعت آماده سازی قیر

یکی از کاربردهای  قابل توجه بویلر استفاده از آن برای تولید مصالح ساختمانی می باشد. قیر که  بعنوان عایق رطوب در بخش های مختلف ساختمان مورد استفاده قرار میگیرد یکی از این مصالح می باشد.

برای آماده سازی قیر باید مخازن ذخیره سازی آن گرم شود . دمای قیر باید به اندازه کافی در دمای بالا ثابت باشد بعنوان مثال دمای درجه سانتیگراد لازم است تا حالت مایع بودن آن حفظ شود و قابلیت پمپاژ داشته باشد. اگر حرارت قیر پایین بیاید پمپاژ آن دشوار یا غیر ممکن می شود و بنابراین برای استفاده از آن باید از یک منبع حرارت دقیق و قابل اطمینان مثل دیگ بخار استفاده نمود.

انواع فرآیندهای گرم کردن قیر

برای گرم کردن قیر سه روش وجود دارد اولین و شاید مهمترین منبع حرارت دیگ آب گرم است که هنگام استفاده از آن میتوان سطح بالایی از انتقال حرارت را فراهم آورد . منبع حرارت دوم استفاده از بخار است که یکی از ستنی ترین روشهای حرارت دادن می باشد . بخار تولید شده توسط دیگ بخار مزایای متعددی دارد که عبارتند از ضریب انتقال حرارت بالا ، ویژگی های حرارت نامناسب در فشار کم و توانایی انتقال حرارت در دمای ثابت . این روش در حال حاضر هم به طور گشترده مورد استفاده قرار میگیرد اما با توجه به مزایای استفاده از آب گرم برای گرمایش این روش به سرعت در حال جایگزین شدن است.

استفاده از دیگ آبگرم کارآمدترین روش حرارت دادن مخازن قیر می باشد. که میتواند در اندازه های جمع و جور و بدون نیاز به فضای خاصدر کنار مخازن قیر قرار داده شود.برخلاف دیگ بخار که حتما باید در اتاق جداگانه قرار داشته باشد.

کاربرد بویلر برای صنایع شیمیایی و داروسازی

صنایع شیمایی و تولید دارو مانند تولید انواع داروها ، مواد آرایشی و بهداشتی و یا موارد مربوط به تولید پلیمرها (پلاستیک، چسب، رنگ و غیره) نیاز به حرارت و گرمایش در قسمتهای مختلف تولید دارند .دمای مورد نیاز اغلب تا ۲۰۰ درجه سانتی گراد می رسد . برای تولید این درجه حرارت بالا از دیگ بخار استفاده می شود.

کاربرد دیگ بخار در صنایع لبنی و تولید انواع فرآورده های شیر

انواع مختلف محصولات گرمایشی را می توان در صنعت لبنیات به کار برد . اکثر فرآیندهای گرمایشی در این صنعت نیازمند دما و حرارت بالایی هستند و ایمنی و امنیت اپراتور در این فرآیندها اهمیت زیادی دارد.

یکی از موارد مهم استفاده از حرارت در صنایع لبنی استریلیزاسیون شیر است. به طور کلی بویلرها در صنایع لبنی برای فرآیندهای گرمایشی مثل استریلیزاسیون ، تخمیر ، خشک کردن ، و تبخیر  و همچنین  شستشوی دستگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد . علاوه بر دیگ بخار در این صنعت دیگ آب داغ نیز به طور فزاینده ای مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد دیگ بخار در صنایع دریانوردی

در صنعت دریانوردی اغلب به دنبال یافتن راه حل های نوآورانه برای تولید گرما و حرارت مورد نیاز در بخش های مختلف همانند موتورخانه می باشند. دیگ بخار برای تامین حرارت مورد نیاز در این بخش ها مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد دیگ بخار برای صنایع پتروشیمی و نیروگاه ها

محصولات پتروشیمی بطور گسترده در زندگی روزانه مورد  استفاده قرار می گیرد. در تولید انواع محصولات شیمیایی فرایندهای گرمایشی متعددی مورد نیاز است که این حرارت از طریق دیگ بخار تامین می شود. البته دیگ بخار مورد استفاده در صنایع بزرگ و مادر مثل پتروشیمی ظرفیت های بسیار بالایی دارد.

کاربرد دیگ بخار در صنایع بسته بندی و پلاستیک و تولید ظروف یکبار مصرف

حرارت در این صنایع برای گرم کردن ، تغییر شکل دادن و فرم دهی به انواع ظروف پلاستیکی استفاده می شود. برای تولید ظروف یکبار مصرف حرارت با فشار وارد محفظه قالب گیری ظروف می شود . با کمک بخار می توان این کار را بخوبی انجام داد.

کاربرد بویلر برای بسته بندی سخت و صنعت پلاستیک

بسته بندی سخت و فیلم های پلاستیکی اغلب نیاز به تغییر درجه حرارت در حین فرآیند دارد یعنی بعد از گرم شدن نیاز به سرد شدن سریع است. لذا  لازم است از تجهیزاتی استفاده شود که منابع گرمای انعطاف پذیر و کارآمد را فراهم می کند. این فرآیندها شامل تولید و ساخت موارد زیر خواهد بود:

  • بطری های شیشه ای و پلاستیکی
  • سینی های خوراکی و دارویی، گلدان ها و کابین ها
  • مقوا و لیوان پلاستیکی
  • قوطی ها
  • بستن، پیچ، کلاه تاج و اصطکاک مناسب
  • کاغذ، راه راه یا فایبرگلاس / ورق، جعبه، سینی یا موارد

برای تامین حرارت در هر کدام از این بخش ها از دیگ بخار استفاده می شود.

کاربرد بخار برای صنایع لاستیک سازی و تولید کامپوزیت

در این صنعت نیاز به حرارت بالا و فشار مناسب می باشد. لازم است در این فرآیندها دما در حد زیادی قابل کنترل باشد به همین دلیل از اتوکلاوها در کنار دیگ بخار استفاده می شود.

تجهیزات مورد استفاده در این صنعت عبارتند از دیگ بخار و دستگاه های تصفیه آب. کیفیت بخار در این صنعت اهیمت زیادی دارد به همین دلیل استفاده از تجهیزات تصفیه آب ضروری است بویژه برای کاربردهایی که بازدهی زیادی مورد نیاز است.

کاربرد دیگ بخار در صنایع پارچه و بافت و خشکشویی

در فرآیندهای شستشو استفاده از بخار باکیفیت تاثیر زیادی در نتیجه نهایی دارد . همچنین حرارت مورد نیاز برای رنگ آمیزی پارچه نیز با کمک دیگ بخار تولید می شود . همچنین در بسته بندی پارچه و اتوی لباس از بخار میتوان بهره برد .

استفاده از بخار در صنایع خشکشویی بسیار گسترده است به طوری که خیلی از شرکت ها که محصولات مرتبط با خشکشویی را عرضه میکنند دیگ بخار را نیز در محصولات خود می گنجانند.

مطلب پیشنهادی:کاربرد دیگ بخار در خشکشویی‌ و لاندری

بویلر در صنایع چوب و الوار

صنایع چوب و کاغذ در مرحله اول به تولید الوار چوب ، کاغذ ، مقوا و در نهایت به بازیافت کاغذ گفته می شود. برای ساخت محصولات مختلف در این صنعت نیازمند مقدار زیادی انرژی هستیم، این انرژی توسط دیگ بخار تولید می شود. می توان گفت کاربرد دیگ بخار در صنایع کاغذ خیلی بیشتر از منابع انرژی زای دیگر است

همچنین در فرآیند بازیافت کاغذ نیاز به ضدعفونی مواد تخمیر شده داریم. در این فرآیند یکی از بهترین گزینه ها استفاده از بخار می باشد.

استفاده از بویلر در صنایع دیگر

به طور کلی هر صنعتی که در انجام فرآیندهای خود به گرمایش یا شستشو و ضدعفونی نیاز دارد می تواند از بخار بعنوان عامل موثری استفاده نماید.

منبع : کاربردهای دیگ بخار در صنایع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − سه =