مزیت و ویژگی بخار از دید کاربران – قسمت دوم

سطوح مدیریت:

از دید یک مدیر، مزیت و ویژگی بخار بعنوان راه حلی جهت یک مساله مدیریتی می باشد ، چیزی که سود خواهد داد و منفعل مالی را بدنبال دارد.

مدیران تمایل به تصمیم گیریهای عملی داشته و بر روی تکمیل پروژه ها با بودجه محدود تمرکز می نمایند. آنها در صورتی بخار را انتخاب خواهند نمود که به عملی بودن و بازدهی آن با هزینه معقول اعتقاد داشته باشند.

مکانیک سیستم های بخار کم تر مورد توجه این قشر می باشد. بعنوان مثال می توان گفت که مدیران خواهان قطعه نهایی تولید شده، بدون تمایل به اطلاع از چگونگی ماشین کاری و نحوه ساخت هستند.

سوالات مشابه مدیران به شرح زیر می باشد:

سوال – آیا بخار برای استفاده در فرایندها مناسب می باشد؟

بویلر و دیگ بخار در بسیاری از کاربردهای صنعتی استفاده می گردد . بخار حاصل دارای گرمای نهان زیادی بوده که در طی دمای ثابت انرا آزاد نمی نماید. بنابراین گرادیان دما در طول سطح انتقال حرارت رخ نداده (بر خلاف آب و روغن) که در بسیاری از موارد منجر به افزایش کیفیت محصول می گردد.

از آنجائیکه بخار سیال خالص و پاکی محسوب می گردد، می تواند مستقیما به داخل محصول تولیدی تزریق شود یا ماده گرم شونده را احاطه نماید.

میزان انرژی انتقالی به فرایند، به راحتی توسط یک شیر کنترل دو راهه و با توجه به ارتباط مستقیم بین فشار و دما انجام پذیر است

سوال – در صورت نصب سیستم بخار، روش های بهره گیری حداکثر از ان چیست؟

بخار موارد استفاده متعددی دارد. بخار قابل استفاده جهت گرمایش فضاهای وسیع بوده و یا می تواند همزمان در بسیاری از فرایندهای ساخت استفاده شود. در عمل، کندانس حاصل پس از انجام گرمایش فرایند و یا تهویه مطبوع می تواند به تانک تغذیه دیگ بخار برگردانده شود.

بدینوسیله هزینه های سوخت دیگ و آماده سازی و سختی گیری اب بطور محسوس کاهش خواهد یافت، چرا که آب ورودی به دیگ باید با میزان سختی کم و دمای بالا تامین گردد. همچنین با استفاده از Flash vessel می توان بخار فشار پایین را تولید و استفاده نمود.

سوال – هزینه های تولید بخار چگونه است؟

آب ارزان قیمت و در دسترس بوده و دیگ های بخار نیز از راندمان نسبتا بالایی برخوردار می باشند، چرا که میزان زیادی از انرژی موجود در سوخت را بصورت مستقیم آزاد ساخته و استفاده می نمایند.

همانطور که قبلا اشاره شد، دیگ های بخار مرکزی می توانند از سوخت های سطح پایین نیز استفاده نمایند، که در سیستم های گازی غیر مرکزی که همواره احتیاج به استفاده از سوخت دارند، غیر ممکن می باشد.

بخار فلاش و کندانس می تواند بازیافت حرارتی شده و بداخل دیگ برگردانده شوند و یا در فرایندهای دیگری استفاده شوند.

استفاده از بخار براحتی و با استفاده از جریان سنج ها و تجهیزات سازگار با SCADA قابل مونیتورینگ است.

از دیدگاه هزینه های عمومی و کاربری، بخار سیالی بسیار مناسب جهت افزایش درامد بسیاری از صنایع می باشد.

سوال – فضای نصب لازم جهت این سیستم چگونه است؟

نرخ زیاد انتقال حرارت در سیستم های بخار به معنی کاهش اندازه کل سایت نسبت به سیستم های آبی و یا روغن می باشد. یک مبدل پکیج صفحه ای آب داغ به ظرفیت ۱۲۰۰ KW که توسط بخار کار می کند، بطور تقریبی سطحی در حدود ۰.۷ m۲ را اشغال می نماید که بسیار کمتر از مبدل حرارتی مشابه آب به آب می باشد.

سوال – آیا در این سیستم امکان استفاده از مجموعه تجهیزات کامل و با قابلیت نصب و بهره برداری سریع وجود دارد؟

سیستم های بخار می توانند به شکل فشرده و پکیج های آماده نصب، تهیه و در فاصله زمانی کوتاه راه اندازی شده و سال های متمادی با حداقل مشکلات و هزینه کم کار نمایند.

پرسنل فنی و اپراتورها

در سطوح بهره برداری، راندمان و عمر کاری قسمت های مختلف می تواند مستقیما متاثر از سیستم بخار و نحوه کارکرد آن باشد. سوالاتی که برای پرسنل فنی و اپراتورها مطرح می گردد، مانند موارد زیر است:

سوال – میزان تقریبی عمر کاری سیستم های بخار چه مقدار است؟

یک سیستم بخار با طراحی ، نصب و تعمیرات و نگهداری خوب، دلیلی جهت خرابی زود هنگام نخواهد داشت . مکانیک سیستم براحتی قابل درک است و با طراحی خوب، تعمیرات نیز تقلیل خواهد یافت. چنین سیستم هایی می توانند دارای عمری در حدود سی تا چهل سال، بدون وجود مشکل عمده باشند.

سوال – نگهداری سیستم تا چه حد اسان است؟

سیستم های پیشرفته بخار باید طوری طراحی شوند تا به راحتی نگاه داری شده و تجهیزات مدرن امروزی این کار را سهل تر می نمایند. بطور مثال تله های بخار با اتصالات یونیورسال (Swivel Connector) براحتی و با باز کردن دو پیچ ، در عرض چند دقیقه قابل تعویض می باشند. همچنین کلکتورهای مدرن بخار امروزی دارای شیرهای پیستونی خاص هستند که می توانند در روی خط و به راحتی تعمیر گردند.

جالب است که امکان ایزوله کردن و تخلیه سریع سیستم بخار در زمان نیاز به تعمیرات وجود دارد که به منزله تسریع در تعمیرات می باشد. علاوه بر این هر گونه نشتی در سیستم های بخار غیر سمی می باشد. سیستم های ابی دارای جریان آرامتر و هزینه تخلیه بیشتر بوده و ممکن است دارای آلودگی های سمی باشند.

سوال – آیا سیستم بخار قابلیت مراقبت از خود را داراست؟

یک سیستم بخار مانند هر سیستم دیگری به تعمیرات و نگهداری نیازمند است، ولی به لطف طراحی و تجهیزات مدرن، نیاز به استفاده از نیروی انسانی و تعمیرات و در نتیجه هزینه عمومی تقلیل یافته است . به عنوان مثال، بویلرهای جدید کاملا اتوماتیک می باشند.

کنترل آب تغذیه ورودی و یا مشعل دیگ، کنترل های سطح، بلودان و سیستم های اخطار، تماما به صورت اتوماتیک انجام می گردند. دیگ بخار می تواند بدون نیاز به حضور دائم نیروی انسانی بکار خود ادامه دهد و فقط تست های دوره ای از آن لازم می باشد. بطور مشابه، کل سایت بخار می تواند توسط کنترلرهای اتوماتیک، جریان سنج ها و سیستم های مونیتورینگ هدایت گردد. تمام این عملیات توسط سیستم کنترل SCADA انجام پذیر است.

مزیت بخار از دید کاربران – قسمت اول

! کپی ممنوع * استفاده از مطالب این سایت فقط با ذکر نام منبع بلامانع می باشد * کپی ممنوع !

انواع دیگ های(بویلرهای) بخار مشهد بویلر انواع دیگهای(بویلرهای)روغن داغ مشهد بویلر انواع دیگ های(بویلرهای) آبگرم(آبداغ)-دیگ فولادی مشهد بویلر بخارشوی-کارواش-تجهیزات موتورخانه-روغن حرارتی-هیتر هوای گرم فیلترشنی-مبدل حرارتی-سختی گیر-موگیر و صافی-منبع کوئل دار مقاللات تخصصی بویلر(دیگ بخار)-نرم افزارهای تخصصی-استانداردهای فنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 17 =