اهمیت بیمه دیگ بخار

جزییات بیمه دیگ بخار

جزییات بیمه دیگ بخار موضوع بسیار مهمی است که به طور معمول توسط مسئولین اجرایی شرکت رسیدگی می شود. با این وجود، بخش مهندسی هم در آن سهیم می باشد، چرا که بیمه دیگ تحت یک قرارداد دیگ و ماشین آلات قرار می گیرد،همچنین خدمات بازرسی قانونی را به عنوان قسمتی از تعهدشان جهت جلوگیری از وقوع حوادث تامین می نمایند.

به همین جهت، این خدمات وسیله ای برای حفظ جان و مال عموم، در برابر حوادث خطرناک غیر مترقبه و در جهت حفظ منافع عامه نیز می باشد و به این دلیل است که مقام های مسئول قانونی، بازرسی شرکت های بیمه را در بیمه نامه دیگ ها و مخازن تحت فشار می پذیرند.

بیمه نامه دیگ و ماشین آلات

جزییات بیمه دیگ بخار و ماشین آلات، به گونه ای طرح ریزی شده است که دو منظور زیر را برآورده و تامین می سازد:

۱-میسر ساختن جبران خسارت های مالی برای هر گونه حوادث اجتماعی.

۲-تامین خدمات بازرسی قانونی برای کاهش وقوع حوادث به حداقل ممکن از طریق انجام آن.

این نوع خدمات، وجود هرگونه شرایط نامطلوب در دیگ را که در جهت کاهش هزینه های بهره برداری و یا تعمیر و نگهداری آن باید اصلاح و رعایت شوند و ممکن است مورد بی توجهی مسئولین قرار گیرد را مشخص می سازد.

توضیح بیمه نامه ها

به طور کلی، برای جزییات بیمه دیگ بخار و ماشین آلات، دو نوع بیمه نامه می توان تنظیم کرد، یکی از آن ها شامل خساراتی می شود که ناشی از خرابی تصادفی خود دیگ در زیر فشار می باشد و دیگری نوعی است که به هنگام خرابی دیگ بخار به مالک آن خسارات ناشی از کاهش تولید را که در اثر از کار افتادن دستگاه های متکی به دیگ می باشد، پرداخت می نماید. بیمه نامه اولی به “بیمه اموال یا خرابی ” و دومی به “بیمه وقفه در تولید” موسوم می باشد.

قوانین بیمه

در بیشتر ایالت های آمریکا مقرر شده است، دیگ هایی که تحت کنترل دولت فدرال نمی باشند، باید توسط یک بازرس ایالتی مورد بازرسی قرار گیرد (خدمات او هزینه ای را در بر خواهد داشت)، مگر اینکه توسط یک شرکت بیمه مجاز، دیگ بیمه شود و توسط یکی از بازرسان حائز صلاحیت آن، مورد بررسی قرار گیرد.

هنگامی که یک دیگ بیمه می شود (به طور معمول توسط یک شرکت صاحب امتیاز بیمه نامه دیگ و ماشین آلات در آن ایالت)، بخش مهندسی شرکت بیمه به حوزه قضایی ایالتی اطلاع می دهد که دیگ مزبور بیمه شده است. چنانچه شرکت بیمه، بازرسان ویژه دیگ در اختیار داشته باشد (اکثر شرکت های بیمه کننده دیگ بخار و ماشین آلات، این افراد را در استخدام دارند)، حوزه قضایی ایالت، هیچ برنامه ای را برای بازرسی دیگ بیمه شده گزارش گردیده، ترتیب نمی دهد.

علت ماجرا

علت این است که دیگ مذکور در موقع معین توسط بازرسان مامور از طرف شرکت بیمه مورد بازرسی قرار گرفته و نتیجه بازرسی آن ها بصورت گزارش های رسمی ایالتی به حوزه قضایی مربوطه اطلاع داده می شود.

صاحب دیگ باید آن را برای بازرسی داخلی آماده سازد. در مورد بعضی از دیگ های کم فشار، بازرسی های داخلی ممکن است تنها مواقعی برنامه ریزی گردد که با توجه به قوانین هر ایالت، مقتضی تشخیص داده شوند.

بازرسی دیگر دیگ ها

در بقیه دیگ ها، چه از نوع پرفشار، کم فشار و چه از نوع آبگرم گرمایشی، بخار و دیگ باید از آب تخلیه شده و جهت بازرسی باز شود.

بازرس مامور از طرف شرکت بیمه، بازرسی را انجام داده وچنانچه شرایط دیگ رضایت بخش باشد، گزارش به حوزه قضایی ایالت مربوطه ارسال می گردد و از آن ها تقاضای تجدید صدور گواهی نامه دیگ بخار را می نماید.

در بعضی از حوزه های قضایی، خود شرکت بیمه بطور مستقیم گواهینامه را صادر می نماید. چنانچه دیگ احتیاج به تعمیر داشته باشد یا اگر بخشی از دیگ احتیاج به اصلاح داشته باشد، صدور گواهینامه ها تا زمان برطرف شدن اشکالات به تعویق می افتد.

چنانچه این کار صورت نگیرد، بازرس وضعیت اشکال را اطلاع داده و تقاضا می نماید که پیش از برطرف شدن اشکال هیچگونه گواهی صادر نشود. حوزه قضایی سپس می تواند از قدر ت اجرایی خود برای تحمیل مقررات استفاده نماید.

باطل شدن بیمه

هنگامیکه قرارداد بیمه یک دیگ باطل شود و یا تجدید نشود، شرکت بیمه به حوزه قضایی اطلاع داده و دلایل آن را متذکر می شود در صورت لزوم، بازرس مجاز می تواند وضعیت های خطرناک مربوط به دیگ را تلفنی به اطلاع حوزه قضایی برساند.

با توجه به فشار قانونی حوزه قضایی، صاحب دیگ مجبور به اصلاح شرایط دیگ و یا خارج نمودن آن از مدار بهره برداری می باشد.

بیشتر شرکت های بیمه دارای ضوابطی هستند که در صورت عدم توجه، صاحب دیگ به اصلاح شرایط نامطلوب، آنها را قادر می سازد که بیمه دیگ را توسط بازرس خود به حالت تعلیق در آورند.

صاحب دیگ با اثبات موارد زیر می تواند ادعا نماید که کلیه اقدامات ممکن برای جلوگیری از خرابی دیگ را برداشته است.

(۱) بهترین دستگاه موجود برای یک کار معین خریداری شده است.

(۲) در مورد نصب دیگ به طور مطلوب و تجهیز آن به کلیه وسایل ایمنی و دستگاه های کمکی لازم و مورد تایید آئین نامه، اقدام شده است .

(۳) دیگ به طور منظم توسط یک بازرس مجاز بازرسی شده است. پس از اثبات این موارد است که می توان گفت کلیه مقررات قانونی رعایت شده است.

پس از اثبات این موارد است که می توان گفت کلیه مقررات قانونی رعایت شده است.

حفظ گزارش ها و مدارک

مدارک مربوط به گزارش های روزانه و همچنین مجموعه ای از پرونده های مربوط به روش های انجام تعمیرات و نگهداری پیش گیرنده را حفظ نموده و مراقبت نمایید که چنین وارسی ها و آزمایش هایی صورت گرفته و نتایج آن ها همیشه ثبت شود.

بلافاصله، هرگونه کارکرد نامطلوب دستگاه ها در خلال هر بازبینی یا آزمایش اصلاح نمایید. تا زمانیکه تعمیرات یا تعویض های مطلوب صورت نگرفته است، هرگز دیگ را مورد بهره برداری قرار ندهید.

برای کسب اطلاعات بیشتر، مقاله های زیر را مطالعه فرمایید:

پوشش بیمه ای در حوادث انفجار دیگ بخار

داستان دیگ بخار و پلاک بازرسی دیگ بخار چیست؟

نگهداری دیگ بخار و کاهش مصرف سوخت -بخش اول

نگهداری و سرویس دیگ بخار -بخش دوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − شش =