کاربری دیگ های بخار

کاربری دیگ های بخار

خریداران انواع دیگ های بخار می توانند یکی از مدل های لوله – آتشی ، لوله – آبی یا ترکیبی را با توجه به کاربری دیگ های بخار انتخاب نمایند.

ولی باید دانست هر یک از این دیگ ها مشخصات خاص و منحصر به فرد خود را دارند و با آن که در ظرفیت و فشار مساوی، دیگ های لوله – آتشی از دیگ های لوله – آبی ارزان تر می باشند ولی نوع کاربرد انرژی بخار، عامل انتخاب نوع دیگ به شمار می رود.

آماری از کاربری دیگ های بخار مختلف

در سال ۱۹۷۹ در انگلستان به طر تقریب بیش از ۷۳۰۰۰ دیگ بخار – به جز دیگ های خدماتی – در سرویس بوده است که ۶۱% از نوع لوله – آتشی افقی، ۵% از نوع لوله – آبی و بقیه دیگ های مودی و از نوع دودکش های آجری بوده است – گرچه این نوع اخیر به سرعت در حال منسوخ شده است.

به این عوامل بایستی به تعداد بیشمار و ناشناخته دیگ های مولد آب گرم در فشارهای متوسط و دمای بالا اشاره کرد. این بویلر ها بیشتر برای مصارف گرمایشی و گاهی نیز عملیاتی به کار می روند. اکثر این دیگ ها از نوع لوله- آتشی هستند، گرچه بویلر های لوله – آبی مدل ” lamont” با شیوه چرخش اجباری آب نیز وجود دارد.

به نظر می رسد حدود ۱۰۰۰۰۰ بویلر صنعتی در انگلستان مشغول به کار باشد که از این تعداد ۶۰.۰۰۰ از نوع لوله – آتشی ، ۵۰۰۰ عدد لوله – آبی و بقیه دیگ های بسیار قدیمی و کهنه هستند.

معمولی ترین دیگ ها از نظر تعداد دیگ های لوله – آتشی هستند، ولی از نظر ظرفیت باید گفت ۲۹% کل ظرفیت بویلر ها را دیگ های لوله – آبی تشکیل می دهند که نشان دهنده ظرفیت های بسیار بالای این دیگ ها است.

کاربرد دیگ های لوله – آبی

در واقع کاربرد بیشتر دیگ های لوله – آبی در مجتمع های بزرگ صنعتی که به طور مستمر در طول سال مصرف بخار بالایی دارند، مانند صنایع شیمیایی، پالایشگاه های نفت و صنایع فولاد می باشند.

در نیروگاه های برق، بخار با فشار و دمای بالا مورد نیاز است که دیگ (بویلر‌) های لوله – آتشی قادر به تامین آن نیستند.

در مکان هایی نظیر گرمایش اماکن، نوشابه سازیها، لباسشویی ها و سایر صنایع عمومی که جنبه گرمایشی حرارت مورد نظر است، از دیگ های بخار لوله آتشی استفاده می شود، که خود عامل برتری این نوع دیگ است.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر، مقالات مربوطه را مطالعه فرمایید:

بررسی ۱۲ کاربرد دیگ بخار در صنایع مختلف | ساخت دیگ بخار برای کاربردهای متفاوت

! کپی ممنوع * استفاده از مطالب این سایت فقط با ذکر نام منبع بلامانع می باشد *کپی ممنوع !

انواع دیگ های(بویلرهای) بخار مشهد بویلر انواع دیگهای(بویلرهای)روغن داغ مشهد بویلر انواع دیگ های(بویلرهای) آبگرم(آبداغ)-دیگ فولادی مشهد بویلر بخارشوی-کارواش-تجهیزات موتورخانه-روغن حرارتی-هیتر هوای گرم فیلترشنی-مبدل حرارتی-سختی گیر-موگیر و صافی-منبع کوئل دار مقاللات تخصصی بویلر(دیگ بخار)-نرم افزارهای تخصصی-استانداردهای فنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 3 =