واحد تولید بخار قسمت سوم – بخش اول : حرکت بخار داخل سایت

حرکت بخار داخل سایت :

با تقطیر یا کندانس شدن بخار (در مصرف کننده های بخار) حجم بخار بطور بسیار محسوس کاهش می یابد که به کاهش فشار موضعی منجر می گردد. این کاهش فشار باعث جریان یافتن و حرکت بخار داخل سایت و درون لوله ها می شود.

بخار تولیدی در دیگ از طریق لوله های توزیع به سمت نقطه ای که انرژی حرارتی نیاز دارد حرکت می نماید. معمولا یک یا چند لوله بخار اصلی از کلکتور دیگ به سمت سایت هدایت کرده و انشعابات کوچکتر را به سمت تجهیزات تامین می کند. بخار در فشارهای بالا حجم کمتری داشته و در نتیجه قطر لوله کمتری جهت حمل جرم معینی از بخار لازم است.

کیفیت بخار:

اطمینان از تحویل بخار با شرایط مناسب به مصرف کننده ها مهم می باشد، بدین منظور لوله های حامل بخار به صافی، سپریتور و تله های بخار مجهز می شوند. یک صافی بخار دارای توری داخلی است که بخار را عبور داده و ذرات خارجی و ناخالصی ها را جذب می نمناید.

صافی بخار باید بطور مرتب تمیز گردد تا از گرفتگی آن جلوگیری شود. وجود ذرات خارجی در لوله ها باعث صدمه به سیستم بخار و شیرآلات شده و ممکن است به آلودگی فرایند نیز منجر شود. به منظور اطمینان از انتقال حرارت صحیح باید از خشکی بخار مطمئن شد.

سپرتورهای بخار پوسته های بزرگی هستند که در مسیر بخار قرار گرفته و بوسیله صفحات داخلی، مسیر جریان بخار را تغییر می دهند. بخار به صفحات داخلی سپریتور برخورد کرده و قطرات آب موجود در آن جدا و در پائین سپریتور جمع می گردند.

بخار تولیدی از بویلر به طرف لوله های توزیع حرکت می نماید. هنگام راه اندازی سیستم لوله ها سرد بوده و حرارت موجود در بخار آنها را گرم می نماید . هوای اطراف لوله ها نیز سردتر از بخار بوده و بنابراین لوله ها شروع به انتقال حرارت به هوا می نمایند . نصب عایق دور لوله ها این انتقال حرارت را تا اندازه زیادی کاهش خواهد داد.

با ورود بخار موجود در سیستم توزیع به داخل مصرف کننده ها، مجددا انتقال انرژی جهت:

الف) گرم نمودن تجهیزات ب) ادامه انتقال حرارت به فرایند آغاز می گردد.

در طی فرایند انتقال حرارت، بخار به آب تبدیل می شود . آب تشکیل شده تحت عنوان کندانس شناخته شده و تمایل به حرکت در زیر لوله ها و در طول مسیر لوله ها دارد. این اب باید در نقاط مناسب به دلایل مختلف تخلیه شود.

دلایل تخلیه آب

  • کندانس مانع انتقال حرارت بوده و بنابراین لایه کندانس موجود در مبدل های حرارتی موجب کاهش انتقال حرارت و راندمان می گردد.
  • با انحلال هوا در داخل کندانس، خورندگی پیش خواهد آمد.
  • جمع شدن کندانس، باعث تولید صدا و خطرات ضربه چکش می شود.
  • احتمال صدمه به اتصالات و ایجاد نشتی بخار وجود خواهد داشت.

به منظور تخلیه کندانس از مسیر بخار از قطعه ای به نام تله بخار استفاده می شود که اجازه فرار بخار را نخواهد داد. تله های بخار دارای انواع مختلفی هستند:

  • تله های بخار فلوتری با استفاده از تشخیص تفاوت دانسیته بخار و کندانس عمل نموده و شیر خروجی را باز و بسته می کنند. با ورود کندانس به داخل تله بخار، فلوتر داخلی به سمت بالا حرکت کرده و مسیر خروجی را باز می کند و با ورود بخار بداخل تله، فلوتر به پائین حرکت نموده و شیر خروجی را می بندد و در نتیجه مانع از خروج بخار می شود. تله های بخار سطحی نیز با عملکردی مشابه بر اسا اختلاف چگالی کار می کنند.
  • تله های بخار ترمودینامیک دارای ریسک بوده که در برابر کندانس باز و در برابر بخار بسته می شوند.
  • در تله های ترموستاتیک از نوع Bimetallic ، یک المان بایمتالیک با استفاده از تفاوت دمای بین بخار و کندانس عمل نموده، تا شیر اصلی تله بخار را باز و بسته نماید.
  • تله بخار ترموستاتیک از نوع Balanced pressure با استفاده از کپسول کوچک پر از مایع و حساس به حرارت، شیر اصلی را باز و بسته می نماید.

پس از استفاده از بخار در فرایند، کندانس حاصل باید تخلیه شده و به طرف دیگ برگردانده شود.

! کپی ممنوع * استفاده از مطالب این سایت فقط با ذکر نام منبع بلامانع می باشد *کپی ممنوع !

انواع دیگ های(بویلرهای) بخار مشهد بویلر انواع دیگهای(بویلرهای)روغن داغ مشهد بویلر انواع دیگ های(بویلرهای) آبگرم(آبداغ)-دیگ فولادی مشهد بویلر بخارشوی-کارواش-تجهیزات موتورخانه-روغن حرارتی-هیتر هوای گرم فیلترشنی-مبدل حرارتی-سختی گیر-موگیر و صافی-منبع کوئل دار مقاللات تخصصی بویلر(دیگ بخار)-نرم افزارهای تخصصی-استانداردهای فنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 5 =